Co je pro mě NLP?

NLP
NLP NLP v životě

Co je pro mě NLP?

Hodně jsem přemýšlel, co o NLP napsat. Myslím si, že je toho dnes již na internetu k dohledání spoustu, a proto nebudu uvádět běžně dostupné informace. Pokusím se ale na to podívat jiným způsobem.

Podle toho, co se běžně dočtete, vás NLP může buď naprosto nadchnout nebo se k němu začnete stavět kriticky a nedůvěřivě. Já patřím do té první skupiny. Jsem opravdu nadšený z toho, co jsem se o něm dozvěděl a co jsem se naučil používat v praxi.

Možná vás může překvapit, tak jako mě, že každý člověk má svoji vlastní jedinečnou mapu světa, která je naprosto odlišná od mapy světa kohokoli jiného. Už jen zamyšlení se nad tím, že to tak je, může pomoci pochopit, jak a proč se člověk v určité situaci chová, tak jak se chová. A k tomu je nám právě NLP skvělým pomocníkem.

Učí nás pozorovat a uvědomovat si změny v chování klienta, jeho fyziologii, mimiky, neverbálních projevů a využít je k vytvoření více možností volby v jeho životě. Odhalení chybějících vnitřních zdrojů v určitých omezujících, či limitujících situacích a následné jejich posílení některou z NLP technik vede k okamžité změně chování klienta.

 

NLP

 

Málokdo asi ví, že fungujeme v různých reprezentačních systémech. Tři hlavní jsou vizuální, sluchový a kinestetický. U většiny lidí dominuje jeden z těchto reprezentačních systémů, který lze vysledovat podle očních vzorců. Dělíme se tak na vizuály, auditivce, kinestetiky a aditivně digitální. Jsou však výjimky, které se značně odlišují. Proto je potřeba být ke klientovi opravdu plně pozorný a vnímavý. Pokud dobře stanovíme reprezentační systém, pak můžeme využít predikátů, což jsou slova, která používají jedinci jednotlivých reprezentačních systémů a následně využít pro snadnější komunikaci a potřebný soulad s klientem.

V NLP používáme velkou škálu transformačních technik, které vypadají někdy jednoduše a nenápadně, ale jejich účinky jsou opravdu až zázračné. Ale k tomu je třeba přesné a precizní provedení techniky. S klienty pracujeme na vědomé, ale více na podvědomé úrovni, někdy v transu.

Slovo trans může v někom vyvolávat různé obavy, ale když si uvědomíme, že jde jen o stav zvýšené vnímavosti, není třeba se bát. V transu jsme několikrát za den. Například když jedeme autem známou cestou a najednou si uvědomíme, že jsme v cíli, ale z cesty si nic nepamatujeme. Nebo když se díváme na film a je pro nás tak zajímavý, že nás to vtáhne úplně do děje a prožíváme to s hlavními hrdiny.

Velkou obavou může být představa, že nám někdo v transu dá pokyn, abychom udělali něco zlého, třeba někoho zabili. Nemusíte mít z toho strach. Nikdo neudělá nic, co není v souladu s jeho vnitřním přesvědčením a jeho hodnotami.

Co je skvělá zpráva? To, že řadu technik můžeme využít sami pro sebe, pro stanovování svých cílů, řešení problémů, vnějších konfliktů, motivaci, komunikaci s podvědomím atd. Ale já je radši využívám při práci s klienty.

 

NLP

 

Komunikace s podvědomím je technika, která mě opravdu baví. Dá se s ní řešit mnoho situací, problémů, nacházet nové a měnit současné způsoby chování, hledat a posilovat vnitřní zdroje, ptát se na vše, s čím chceme od podvědomí pomoci. Naše podvědomí má pro nás odpověď na vše, co potřebujeme a umí integrovat všechny změny v tom nejlepším a nejvhodnějším čase. Umí nastartovat sebe-léčebné procesy v těle. Pokud jste s podvědomím nikdy nekomunikovali, může to chvíli trvat. Někdy si s námi pěkně hraje, ale když vydržíte, určitě navážete spojení. Pak je jen na vás, co s ním chcete řešit a na co se chcete zeptat. Je daleko moudřejší než vědomá mysl. Učte se komunikaci s ním, může to pro vás být velice užitečné.

Možná vám to v tuto chvíli nemusí dávat úplně smysl, a to je v pořádku, ale jakmile začnete se svým podvědomím komunikovat, bude to pro vás přirozené stejně tak, jako to, že po noci přijde nový den.

A já nevím, za jak dlouho se to pro vás stane přirozené, ale vím, že ve svém životě jste se toho už spoustu naučili, proto to může být velice rychlé, pokud si to dovolíte. Jsem zvědavý, jak snadné a přirozené pro vás bude mluvit ke svému podvědomí.  A to je dobře. Vím, že jste zvědaví, jak vám to půjde, až zjistíte, že můžete vše, co chcete.

V předchozím odstavci jsem použil NLP jazykové vzorce z Miltonova modelu. Jak to na vás působilo? Možná jste byli trochu zmatení. A k tomu to přesně slouží. Pomocí tohoto zvláštního jazyka se obchází vědomá kritická mysl klienta a jde se přímo do vašeho podvědomí a tam se děje to, o čem jsem psal výše.

Zmínil jsem jen malou část toho, jak vnímám NLP já sám. Samotné postupy technik zde neuvádím proto, aby si je někdo špatně nevysvětlil nebo nezkreslil. Chtěl jsem jen poodkrýt některé možnosti, jak se dá s NLP pracovat. A pokud by toto vzbudilo zájem o NLP alespoň u jednoho z vás nebo by vás to dokonce přimělo to vyzkoušet, pak to mělo smysl.

Pro mě osobně je to něco úžasného a výsledky mluví za vše.

 

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *