Ovlivňuje strach kvalitu života?

Strach
Mysl a myšlení Koučink

Ovlivňuje strach kvalitu života?

Strach je jednou ze základních lidských emocí, podnětem je skutečné nebezpečí nebo jeho očekávání a reakcí je příprava útěk, unik nebo boj. Z hlediska psychologie je to stav emocionálního přetížení, úzkosti, neklidu nebo naopak pocit ochromení. Strach může být akutní, který rychle odezní a chronický, který může mít destruktivní účinky na naši psychiku. Strach se vyvinul ze situací z minulosti, které asociujeme s bolestí či pocitem nebezpečí. Strach vzniká tam, kde je nejistota.

Strach není nic jiného než velmi silná emoce, která se projevuje ve chvíli, kdy se kolem nás děje něco, na co nejsme zvyklí, vyvádí nás z rovnováhy, něco, z čeho máme obavy a ztrácíme tak kontrolu nejen nad situací, ale i sami nad sebou. 

Na strach můžeme nahlížet v pozitivní rovině, kdy se člověk pod vlivem obav stává člověk opatrnější, nepřeceňuje svoje síly, promýšlí kroky a volí prostředky při řešení problémů. Negativem je, že strach často člověka ochromí a volí cestu úniku. Strach má mnoho podob, které nás ovlivňují v našem dalším životě, například strach o práci, strach o zdraví, strach z odmítnutí, strach jak to či ono dopadne. Strach nás nutí stát na místě, stahuje, bere sílu a čas.  Někdy stačí strach pojmenovat, požádat o pomoc. 

 

Strach

 

Strach je součástí života každého člověka, rozdílná je však práce s ním. Mnoho lidí má tendence vytvářet si ty nejhorší scénáře a jejich strach vzniká jen ze smyšlených představ, co by se mohlo stát. Tito lidé volí únik a vyhýbají se řešení problému. Tím, že se se strachem vyrovnáváme a překonáváme ho, se nám otevírají nové možnosti pro náš vnitřní růst.  Strach je obava z neznámého a pokud získáte vědomosti, znalosti, dovednosti, pak se cítíte lépe, stáváte se jistějšími, strach se začne vytrácet a je nahrazen jistotou a vírou v sebe sama.

Jak můžete sami pracovat se strachem?

Základní věcí je strach pojmenovat, zjistit, čeho konkrétně se bojím, uvědomit si, o co přijdu, když se mu nepostavím. 

Zeptejte se sami sebe:

  • Co ve mně vyvolává pocit strachu?
  • Jak moc je ten strach reálný? Jsou to jen moje představy?
  • Co nejhoršího by se mohlo stát, když se tyto představy naplní?
  • V čem mi strach brání, o co přijdu, když ho nepřekonám?
  • V čem mě strach omezuje?
  • Proč bych měl strach překonat, proč to chci udělat?
  • Co mi to přinese, co tím získám, když strach překonám?

Pokud jste si uvědomili, že vás strach omezuje, vidíte výhody v dalším životě bez toho omezení, pak si položte další důležitou otázku.

Co mohu udělat proto, abych se nemusel bát?

Jak se mohu proti konkrétnímu strachu zabezpečit, co mohu udělat?

Nakonec si představte, jak bude ta situace vypadat, když se nebudete bát. 

Máte pocit, že to sami nezvládnete?

 

Pomocná ruka

 

Uvědomili jste si, že vás váš strach omezuje, nutí stagnovat, váš život ztrácí na kvalitě a vy se chcete rozvíjet, růst, plnit si svoje sny, cíle a vize. Chcete jít rychle, promyslet to ze všech možných úhlů pohledu, zbavit se obav, naplánovat kroky a směle s velkou motivací vykročit za svým snem? Udělejte první důležitý krok, obraťte se na transformačního kouče, který vás povede k naplánování cíle, pomůže vám zbavit se strachu, limitů, které vás omezují na cestě k cíli. Tato cesta je efektivní, rychlá a přínosná pro váš osobní růst. 

 


" Statečný není ten, kdo se nebojí, ale ten, kdo jedná bez ohledu na svoje pocity."

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *