Co je to NLP a jak jeho potenciálu využít?

NLP - neurolingvistické programování
Mysl a myšlení NLP

Co je to NLP a jak jeho potenciálu využít?

Než se ponoříme do odpovědí, které v tomto článku o NLP hledáte, zamyslete se nad těmito otázkami:

 1. Co kdyby změnou jen několika prvků ve strategii vašeho myšlení bylo možné být 2x, 3x, nebo i 5x  úspěšnější, než doposud?
 2. Dokázali jste se rychle zbavit všemožných vnitřních brzd, limitů i omezení?
 3. Dokážete si dovolit představu, co byste vše pak mohli v životě dokázat?

Pokud vás tyto otázky teď správně nažhavily, je už nejvyšší čas seznámit se s metodou, která na ně poskytuje jasné odpovědi. S metodou neurolingvistické programování (zkráceně NLP), kterou si oblíbilo tolik světových legend a hvězd na poli osobního rozvoje, koučinku, byznysu i ve sportu.

Všichni lidé na světě někdy řeší nějaký problém, s něčím “bojují”. 

 • Například se jim nedaří dosáhnout určité změny nebo dosáhnout chtěných výsledků.
 • Vnímají, že nedokáží přerůst názor, který mají sami na sebe, nevěří si, podceňují se, podhodnocují se.
 • Opakovaně se vrací do svých starých bot a šlapou tu stejnou cestu. Zlozvyky je drží pevně v hrsti.
 • Nebo prostě jen touží mít se líp, dokázat víc, vydělat víc, a to vše vyžaduje nejenom odhodlání, jako i nutnost překročit své dosavadní nastavení psychiky, které je roky strhává zpátky a tak jim brání proměnit se v tu nejlepší verzi sebe sama, kterou by tolik chtěli být. V nezastavitelné.

NLP je populární a roky oblíbená metodika, která sdružuje celé spektrum velmi funkčních technik, nástrojů a postupů v oblasti aplikované praktické psychologie a rychlé funkční terapie.

Můžeme tam zařadit zejména různé strategie k změně nebo zdokonalení myšlení, stejně jako řadu komunikačních principů a technik, jejichž cílem je umožnit lepší napojení na druhého a pochopení toho, co se v člověku přesně odehrává. Je tam toho však v NLP mnohem víc! Od nástrojů na změnu destruktivních vzorců, eliminaci zlozvvyů, až po snadnější dosahování cílů.

Jak NLP vzniklo?

NLP vzniklo procesem modelování géniů své doby, kdy vědci se zájmem o psychologii pátrali, sledovali a zachycovali vzorce úspěchu řady velmi úspěšných lidí dané doby. Tedy ve své podstatně vzorce projevů excelentního myšlení a chování “proč mají právě oni tak skvělé výsledky oproti jiným v daném oboru”. 

Kdo stojí za NLP?

Stáli za ním dva lidé, Profesor lingvistiky na vysoké škole v Santa Cruz John Grinder (University of California) a psycholog a nadšenec do Gestalt terapie, matematik a doktor Richard Bandler.  

Společně v Santa Cruz (USA) dávali roky dohromady kompletní systém, na kterém NLP postavilo své pevné základy. Popisovali, rozebírali, experimentovali…., až dokázali mít ty stejné (nebo lepší) výsledky, než lidé, které modelovali. (a to bylo i pro ně samotné to zvučné WOW!)

A koho že modelovali? Jak už asi tušíte, šlo o slavné terapeuty, psychlogy, hypnoterapeuty, jako byl otec Gestalt terapie Fritz Perlz, nebo vynikající rodinná terapeutka Virginia Satirová se kterou Bandler strávil řadu měsíců při návštěvách pacientů, či otec hypnoterapie Milton Hyland Erickson.  

Později jich však bylo více, zejména po rozšiřování metodiky NLP do světa (bylo o něm vydáno spousty článků ve vědeckých magazínech, stejně jako oba tvůrci začali dělat své první semináře a kurzy NLP) a jak jejich studenti začali využívat modelovacích principů. A tak se zjistili i strategie lidí jako např. Walt Disney, Leonardo DaVinci, W. A. Mozart, Aristoteles a řady dalších, za což vděčíme jejich žákovi R. Diltsovi.

NLP (neuro-lingvistické programování) Vám tak při správném pochopení a aplikaci dokáže hodně pomoci k dosažení výsledků, po jakých nejvíce toužíte

Možná i právě proto se o něj zajímali na začátku své kariéry hvězdy seberozvoje jako Tony Robbins (který ho studoval) a začali ho využívat ve své každodenní praxi a ve svých kurzech. A právě Tony s ním sklidil obrovské úspěchy, že si ho pak najali i dva američtí prezidenti, královské rodiny a řada vrcholových sportovců i ikon showbyznysu. Byla to tehdy velká vlna. Málokdo však tušil, že za jeho úspěchy stálo primárně NLP. 🙂

Možná proto se pak s NLP seznámil i samotný Bill Gates, zakladatel společnosti Microsoft, stejně jako sportovní hvězdy jako Andre Agassi nebo Serena Williams. A chcete-li příklad z jiných oborů, lze uvést např. známou spisovatelku J.K. Rowlingovou, která stojí za knihou Harryho Pottera, kterým ohromila celý svět. 

Dokonce se ví i o bývalém americkém prezidentovi Billu Clintonovi, který využil síly NLP pro zvýšení svého charisma a komunikačně rétorických dovedností pro lepší přesvědčivost ve svých proslovech. A tak už asi sami začínáte být zvědaví, jak to vlastně funguje, a kde byste se ho tajuplné NLP mohli naučit.

Jak NLP funguje?

Představte si, že sedíte na večerním magickém představení. V sále cítíte tajuplnou atmosféru a je v něm takové ticho, že můžete slyšet i tlukot svého srdce. Buch, buch, buch… 

V tom se objeví na pódiu kouzelník v sametově černém smokingu a začíná v čistých bílých rukavicích předvádět své záhadné triky.

Vy ho pozorujete s otevřenou pusou. Jste v úžasu! 

Nikdo nechápe, jak to jenom dělá! 

Jenže co kouzelník – myslíte si, že přesně ví, co dělá, i jak to má udělat? 🙂

No samozřejmě, že ano! 

A v NLP je to stejné. 

Jakmile porozumíte jednou jeho jazyku (tzv. jazyku mysli na interní úrovni), pochopíte, jak jej můžete využívat při komunikaci, při vedení lidí, při řízení týmů, při plánování, při řešení konfliktů, při analýze rizik, nebo dokonce plánování svých cílů nebo ke zlepšení prodeje.

NLP pracuje s tzv. reprezentacemi, stejně jako s charakteristikami vnímání, se záměrem, pozorností, i způsobem, jak vaše mysl interně věci zpracovává. A právě ten, kdo je v něm kvalitně (myslíme tím absolvuje certifikovaný výcvik, který vede oficiální NLP trenér) proškolen, dokáže s lidskou myslí dělat ony chtěné zázraky. Umí zatáhnout za ty správné nitky, aby dosáhl rychle a efektivně chtěné změny.

To nejlepší na NLP však je, že tyto změny jsou při správném provedení trvalé. Tak, jako když zasadíte správné semínko, z něho po čase vyroste krásná rostlina. Ještě lepší zprávou pro mnohé tak je, že u řady technik je efekt cítit hned, bezprostředně, a aniž by se musely opakovat, čehož se využívá s oblibou u rychlé léčby fobie.

NLP má však mnohem širší možnosti aplikace! 

 • Prohloubíte porozumění ostatním, budete lidem blíže, budete jim lépe rozumět i chápat je.
 • Naučíte se lépe komunikovat své potřeby a záměry, lidi lépe motivovat a motivovat i sebe.
 • Zvýšíte své sebevědomí, sebejistotu a sebedůvěru o několik levelů nahoru.
 • Umožníte sobě držet si odstup od emocí druhých lidí a plně ovládat emoce své.
 • Naučíte se jak se zbavit rychle zlozvyků a špatných návyků; omezujících přesvědčení, strachů.
 • Osvojíte si osvědčené mentální strategie a sofistikované postupy na práci s cíli.
 • Objevíte úžasné vnitřní strategie, jak si zachovat klid a chladnou hlavu i v napjatých chvílích.
 • Zbavíte se jakýchkoliv vnitřních limitů, brzd, nebo dokonce i nevyřešených traumat.
 • Je toho hodně a každý si z NLP vybere to “své” jako ze švédského stolu… Co chcete vyřešit Vy?

NLP toho obsahuje opravdu spoustu. Proto je oblíbeno jak ve sféře podnikatelů a manažerů (aby dokázali lépe vést, lépe řídit, lépe čelit stresu i navrhnout nevšední a kreativní řešení), tak i mezi kouči, terapeuty a lektory (v četně online expertů), protože jim dává do rukou řadu psychologicky založených pomůcek, jak s lidmi efektivněji pracovat brain-based a neuro-science nástroji, aby pro ně jakékoliv vzdělávací programy, nebo sezení, dělalo ještě víc. Lepší výsledky -> Lepší odezvy -> Více spokojených klientů. 

Ano, i to je výhoda NLP, které je rozvíjeno již úctyhodných 50 let.

Pomáhá lidem pracující s lidmi dosahovat mimořádných výkonů a i proto jsou NLP výcviky tak ceněny – poskytují absolventům obrovskou přidanou hodnotu. 

Klienti pak s NLP Praktikantem dosáhnou velmi silných změn na interní úrovni – ve filtrech vnímání i vyhodnocování a díky tomu NLP Praktikant umí skrze NLP pomoci člověku eliminovat jeho strachy, obavy, zlozvyky nebo dokonce i fobie. Umí ho přivést na nové úhly pohledu a tak pomoci “změnit jeho interní mapy světa”.

Je to tak velmi silný nástroj, kterého se hodně využívá v obchodě a školení obchodníků. Stejně jako při koučování nebo terapiích. V dnešní době se však NLP ujímá i při samotném plánování cílů a prací s nimi, při osvojování si komunikačních zručností a zbavování se trémy, stejně jako v reklamě nebo ve filmech. 

Oslovilo Vás NLP? 

Pak se ho můžete naučit na kurzu NLP Practitioner, který v rámci Coaching University pořádáme. Je to výcvik určený jak pro lídry všech úrovní, tak pro personalisty, kouče i budoucí kouče, psychology i terapeuty, stejně jako pro pracovníky v mezilidských vztazích či ve vedoucích pozicích. Těžit z jeho aplikací budou totiž všichni.

Jak to na takovém výcviku vypadá?

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *