Co je to NLP a jak vám může pomoci?

NLP - neurolingvistické programování
Mysl a myšlení NLP

Co je to NLP a jak vám může pomoci?

Pokud jste ještě nikdy neslyšeli o metodách NLP, je nejvyšší čas se s nimi seznámit.

NLP vzniklo procesem modelování géniů své doby, kdy se zachycovali vzorce jejich chování. Tedy ve své podstatně vzorce úspěchu “proč mají tak skvělé výsledky oproti jiným”. Už Vám ten potenciál dochází?

NLP (neuro-lingvistické programování) Vám tak při správném pochopení a aplikaci dokáže hodně pomoci k dosažení výsledků, po jakých nejvíce toužíte. Možná právě proto se o něj zajímali na začátku své kariéry hvězdy seberozvoje jako Tony Robbins a začali ho využívat ve své každodenní praxi. 

Možná proto se s ním seznámil i samotný Bill Gates, zakladatel společnosti Microsoft, stejně jako sportovní hvězdy jako Andre Agassi nebo Serena Williams. A chcete-li příklad z jiných oborů, lze uvést např. známou spisovatelku J.K. Rowlingovou, která stojí za knihou Harryho Pottera, kterým ohromila celý svět. 

Co to tedy to NLP vlastně je? A jak funguje? 

Představte si že sedíte na večerním magickém představení. V sále cítíte tajuplnou atmosféru a je v něm takové ticho, že můžete slyšet i tlukot svého srdce. 

V tom se objeví na pódiu kouzelník v sametově černém smokingu a a začíná v čistých bílých rukavicích předvádět své triky. Vy ho pozorujete s otevřenou pusou. Jste v úžasu! 

Nikdo nechápe, jak to jenom dělá! 

Jenže co kouzelník, myslíte si, že přesně ví, co dělá, i jak to má udělat? 🙂

No samozřejmě, že ano! 

A v NLP je to stejné. 

Jakmile porozumíte jednou jeho jazyku (tzv. jazyku mysli na interní úrovni), pochopíte, jak jej můžete využívat při komunikaci, při vedení lidí, při řízení týmů, při plánování, při řešení konfliktů, při analýze rizik, nebo dokonce plánování svých cílů.

NLP má však mnohem širší možnosti aplikace! 

Je to tím, že na jeho počátku byli modelováni (tedy zkoumáni a zachycováni) při práci slavní terapeuti své doby. Jako byl otec Gestalt terapie Fritz Perlz, nebo vynikající rodinná terapeutka Virginia Satirová, či otec hypnoterapie Milton Hendry Erickson. 

A právě na tomto základu se do NLP vtělily techniky a nástroje, které dokáží při správném využití NLP Praktikantem dosáhnout velmi silných změn na interní úrovni – ve filtrech vnímání i vyhodnocování a díky tomu NLP Praktikant umí skrze NLP pomoci člověka eliminovat jeho strachy, obavy, zlozvyky nebo dokonce i fobie. Umí ho přivést na nové úhly pohledu a tak pomoci “změnit jeho interní mapy světa”.

Je to tak velmi silný nástroj, kterého se hodně využívá v obchodě a školení obchodníků. Stejně jako při koučování nebo terapiích. V dnešní době se však NLP ujímá i při samotném plánování cílů a prací s nimi, při osvojování si komunikačních zručností a zbavování se trémy, stejně jako v reklamě nebo ve filmech. 

Oslovilo Vás NLP? 

Pak se ho můžete naučit na kurzu NLP Practitioner, který v rámci Coaching University pořádáme. Je to výcvik určený jak pro lídry všech úrovní, tak pro personalisty, kouče i budoucí kouče, psychology i terapeuty, stejně jako pro pracovníky v mezilidských vztazích či ve vedoucích pozicích. Těžit z jeho aplikací budou totiž všichni.

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.