Práce na sobě a koučování

Práce na sobě
Koučink Mysl a myšlení

Práce na sobě a koučování

Číslo jedna je bezesporu uvědomění, že jsem spoustu let žila v pozici oběti. To je takový ten stav, kdy si říkáte, proč se mi to všechno děje, proč zrovna mně. Lidé, okolnosti a situace řídí můj život a já s tím nic neudělám. 

Dobrá zpráva je, že udělám. Vlastně můžu úplně všechno. Jde jen o to, zda se pro to rozhodnu. Kdo jiný by totiž měl rozhodovat o mém životě, než já? Já jsem tvůrcem svého života. 

Je těžké si připustit, že všechno, co se mi děje, je vlastně obrazem mého vnitřního světa a prožívání, ale hodně mě to osvobodilo a ukázalo spoustu nových možností. Najednou jsem to já, kdo rozhoduje.

Další věcí je poznání svých limitujících přesvědčení. Myslím tím věty typu :

Neumím/nedělám dost

Nemůžu si dovolit udělat chybu 

Musím vše umět na 100% 

Musím se o všechno postarat 

Nikdo to neudělá tak dobře jako já 

Nezasloužím si, aby mě měl někdo rád 

Život je boj 

Peníze mají jen ti, co kradou

Poznali jste se v něčem? A slouží vám tato přesvědčení k něčemu? 

Možná vás před něčím chrání, možná to ani nejsou vaše názory, ale myšlenky jiných, které jste převzali v dětství. Dobrá zpráva je, že pokud se rozhodnete, můžete je změnit.

Zamyslete se, jaké věty si často říkáte. Pak zkuste popřemýšlet, čím je můžete nahradit.

Za mě to bylo například:

Dokážu vše, pro co se rozhodnu. 

Každá chyba mě posouvá dál.

Je v pořádku nechat si pomoci.

Hojnost je tu pro mě.

Víte, že kam dáváme pozornost, tam to roste? Tak nechme růst ty správné myšlenky.

Třetí super AHA je zvědomění, zda a jak si naplňuju své potřeby. Každý člověk touží po jistotě a bezpečí, ale zároveň potřebuje i jistou dávku variability, změny a růstu. Potřebuje se nějakým způsobem odlišovat a vyniknout, ale také touží po lásce a spojení s druhými lidmi. A v neposlední řadě hledá smysl života, seberealizaci a to, čím může přispět světu.

 

Práce na sobě

 

První věc je uvědomit si, jaké jsou vlastně mé potřeby? Co vlastně chci? Naplňuju si své potřeby zdravým či nezdravým způsobem?

Nedaří se mi v životě posunout, stojím na místě? Pak možná mám přehnanou potřebu jistoty a bojím se opustit to, co je mi známé, přestože mi to už nijak neslouží.

Nebo často střídám zaměstnání či partnery? Za tím může být nezdravá touha po změně.

Dalším příkladem může být nenaplněná potřeba lásky a propojení. V tu chvíli udělám všechno pro to, abych byla milovaná. Budu se trápit ve vztahu, který nefunguje, nechám se ponižovat, obětuju se pro druhé a své hranice jsem překročila už dávno. 

Pokud chci přestat lpět nebo dokonce přestat být přímo závislá na lidech, věcech či situacích, musím zjistit, jak si své potřeby naplnit jiným, zdravým způsobem

Urychlit tento proces uvědomění, přijetí a změny vám může pomoci dobrý kouč, který vám nebude radit, podsouvat vám svá řešení a říkat, co máte dělat. Nic takového totiž nepotřebujete. Vy víte, co máte dělat. Jen je to často ukryto hluboko uvnitř. Ale vše, co potřebujete, všechny zdroje máte v sobě

Dobrý kouč vám bude průvodcem a světlonošem na vaší cestě. Pomůže vám objevit odpovědi, najít řešení, zvědomit sny a vize, stejně tak jako cestu k nim. Podpoří vás, když vám dojdou síly, pomůže vám najít motivaci a vůli vytrvat. Dobrý kouč vám nedovolí to vzdát a pomůže vám znovu najít smysl a vaše „proč“.

Pokud se na tuto cestu vydáte, buďte trpěliví a mějte se sebou soucit. Uvědomte si, že jste x let žili nějakým způsobem a změnit své mentální vzorce, nastavení a zvyky nějakou dobu potrvá. 

 

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *