Sebeláska aneb jak dát lásku sám sobě

Sebeláska aneb jak dát lásku sám sobě
Koučink

Sebeláska aneb jak dát lásku sám sobě

Každý ve svém životě dosáhne bodu, kdy má pocit, že je čas na změnu. Jak se říká “Cesta dlouhá tisíc mil začíná prvním krokem,” jenže ten první krok je zároveň tím nejtěžším. Někdy se dokonce odhodláme ten první krok udělat a něco změnit. Velmi často pak ale nastane situace, kdy nevíme, jak začít, nebo jednoduše pocítíme strach z neúspěchu. Dokonce se můžeme dostat do emočního vyčerpání z pocitu, že za každým naším krokem vpřed následují dva kroky zpátky. 

Veškeré naše nezdary tak můžeme analyzovat a rozebírat z různých úhlů ve snaze přijít na to, proč jsme nedosáhli vytyčeného cíle. Proč se pořád jen točíme na místě, i když jsme pro změnu k lepšímu udělali maximum. Hlavou se nám v tu chvíli může honit spousta zdrcujících myšlenek, což v mnoha případech vede k prokrastinaci, úpadku do sebelítosti a zbytečné negativitě. 

Naše pocity mají přímý vliv na to, jak prožíváme svoji realitu, jak se chováme ke svému okolí a jak jsme v životě šťastní. Pokud jsme ale permanentně nespokojeni, je velmi těžké udržet pozitivní přístup. A když těch selhání, ať už osobních nebo profesních, nasbíráme pěknou řádku, tak budeme mít větší šanci podlehnout mylnému přesvědčení, že z toho není cesty ven

sebelítost, zoufalství

Změna cestou sebeláska

V tuto chvíli je velmi důležité si uvědomit, že nic netrvá věčně a věci okolo se mají tendenci neustálé měnit. Přijmout to, že se můžeme změnit i my, je velmi osvobozující. Někde v zákoutí naší mysli to možná víme, i když je to jen letmé tušení. Velmi často se to ale bojíme přijmout. Může nám to připadat jako velmi nesnadný, až skoro nemožný úkol. 

Co když vám řeknu, že je to vlastně velmi snadné a klíč k řešení spousty našich nesnází se skrývá za jedním jediným slovem, a tím je “sebeláska”. 

Pro většinu z nás je pojem sebeláska poněkud cizí. Častokrát ani nevíme, co to slovo vlastně znamená a jak sebelásku praktikovat.

Stává se nám, že v mnoha případech upřednostnujeme potřeby ostatních před vlastními a zapomínáme se sami sebe zeptat, co vlastně chceme my.

Tápeme v tom, jakým způsobem můžeme sami sobě dávat lásku, nebo se dokonce cítíme být sobci, pokud tak činíme. 

V první řádě si musíme uvědomit, že ten nejdůležitější vztah na světě je vztah k sobě.

Vztah sám k sobě určuje kvalitu všech našich vztahů v našem životě. Pokud nebudeme přijímat a milovat sami sebe, tak nemůžeme přijímat ani milovat nikoho jiného. Nejsme totiž schopni tuto lásku přijímat.

Milovat a přijímat sám sebe je absolutní základ pro naše vztahy, ale je to také nejdůležitější pilíř, jak být štastný a mít naplněný život.

„Jednou z největších lítostí v životě je být tím, čím by tě chtěli ostatní, než být sám sebou.“ -Shannon L. Alder

Co je sebeláska a proč je pro nás nezbytná?

Sebeláska je něco, co se nás dotýká ve všech oblastech života a na všech úrovních.

Je základem, na kterém je postaven lepší a kvalitnější život. Otevírá dveře k většímu naplnění ve všech oblastech života a povzbuzuje naše nejlepší já, aby se objevilo.

Umožňuje nám zcela se přijmout, milovat se za to, kým jsme a také hlouběji milovat ostatní. Sebeláska je jediná pravá láska, jde tedy o bezpodmínečnou lásku, uznání a přijetí sám sebe.

Bezpodmínečná láska znamená, že bez ohledu na to kdo jsi, nebo co děláš, tak se budeš vždy milovat a přijímat se se stejnou silou.

Tento zdánlivě jednoduchý pojem obsahuje celou škálu technik, které nám dopomohou k vnitřní harmonii a kvalitnějšímu životu. Sebeláska se netýká jen našeho fyzického a emočního zdraví, ale také našeho sebevědomí, sebeúcty a sebejistoty.

Když pěstujeme sebelásku, tak se učíme sebe přijímat takové, jací skutečně jsme, učíme se respektovat osobní potřeby, své pozitivní kvality a vlastnosti, které bychom mohli ještě více rozvíjet. Je důležité nepodléhat přílišné sebekritice a sebepodceňování a namísto toho svoji energii zaměřit na pozitivní myšlení a budování pevného základu pro zdravý a kladný vztah k sobě samému. 

sebeláska

Sebeláska může mít pozitivní vliv na život jednotlivce a to včetně našeho zdraví, vztahů a výkonů. Když budeme mít k sobě pozitivní postoj, tak dokážeme snáze překonat výzvy a těžké situace, kterým čelíme, dokážeme lépe dosáhnout svých cílů a zlepšit kvalitu našeho života.

  • Cítíte se šťastní a naplnění ve všech aspektech svého života, včetně sebe?
  • Umíte se milovat bezpodmínečně ?
  • Chtěli byste zjistit, jaké jsou vaše nejvyšší hodnoty a osvobodit se od negativních zvyků, které vám již neslouží?
  • Necítíte se dobře v některých oblastech vašeho života, chcete to změnit a nevíte jak?

Napadlo vás někdy vyzkoušet transformační koučink?

Koučink a sebeláska jsou dva vzájemně propojené pojmy, které mohou podpořit osobní růst a rozvoj.

Transformační koučink je skvělá metoda k dosažení vašich cílů, zlepšení vašich dovedností a zlepšení celkové pohody. 

Sebeláska je na druhé straně praktikou pěstování pozitivního a soucitného vztahu k sobě samému. Zahrnuje to přijmout se takoví, jací jsme, chovat se k sobě laskavě a s respektem a upřednostňovat naše vlastní blaho.

Kouč vám pomůže objevit a zvědomit si vaše limitující přesvědčení o sobě samých a transformovat je v posilující. Společně se zaměříte na všechny prvky, které vás blokují v tom, být opravdu štastní a spokojení a postupně je budete zaměnovat za ty, které vám budou lépe sloužit. Vytvoříte akční plan vám na míru k dosažení vašich cílů.

Při transformačním koučinku vás kouč provede konkrétními technikami, které vám umožní nahlédnout do vašeho podvědomí a umožní vám si odpovědět na dosud nezodpovězené otázky či dokonce zjištění něčeho, co jste dosud nevěděli.

Při prvním sezení se často používá takzvaný kruh života, který vám pomůže k uvědomění si, jak na tom jste v každé konkrétní oblasti vašeho života a na základě toho se jde více do hloubky tam, kde je to nejvíce potřeba. 

Témata při transformačním koučování

  • Rozvíjení pozitivního sebeobrazu Kouč vám může pomoci identifikovat a zpochybnit negativní sebemluvu a přesvědčení, která vás brzdí a vytvořit si pozitivnější sebeobraz.
  • Nastavení zdravých hranic – Identifikovat a nastavit zdravé hranice ve vašich vztazích a každodenním životě, což vám může pomoci chránit vaši emocionální pohodu a pěstovat sebeúctu.
  • Vypořádání se s obtížnými emocemi – Kouč vám pomůže naučit se identifikovat a zpracovat obtížné emoce zdravým a konstruktivním způsobem.
  • Péče o sebe – Zde se společně zaměříte na identifikaci a rozvoj návyků péče o sebe, které podporují vaše fyzické, duševní a emocionální zdraví.
  • Překonání omezujících přesvědčení – Překonat omezující přesvědčení, která vás brzdí, a rozvíjet pozitivnější myšlení.
  • Stanovení a dosažení cílů – Stanovit dosažitelné cíle a vytvořit plán k jejich dosažení.

Naučíte se, jak můžete být na sebe hodní, proč je důležité se zaměřovat na vlastní cíle, jak se naučit říkat “ne” a spoustu dalších věcí, které se za pojmem “sebeláska” skrývají. Pojďte se vydat na touto fascinující cestu, na jejímž konci budete překvapeni, jak velký pozitivní vliv to bude mít na celý váš život.

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *