Motivace a proč ji mít

A happy young woman in a pink dress with raised arms relaxing in red poppies flowers meadow in sunset light. A simple pleasure for mental health. Nature relaxation. Selective focus. Copy space.
NLP

Motivace a proč ji mít

Motivace i tam, kde dřív zcela chyběla? Tak schválně, do jaké činnosti se Vám nikdy nechce? Žehlit? Mýt okna? Změnit práci? Nebo se Vám nechce ráno vstávat? Nechce se Vám začít učit cizí jazyk? Nebo třeba začít zdravěji jíst a pravidelně cvičit? Dosadit si můžete v podstatě cokoliv. Na vině je motivace. Konkrétněji chybějící motivace. Zkrátka nemáte chuť, nechce se Vám, nevidíte v tom smysl, přijde Vám, že to musíte vykonávat snad i za trest, přestože jste nic neprovedli.

Motivace

Ač Vám to možná nepřipadá, motivace hraje klíčovou roli ve všech oblastech našeho života. Pokud není motivace dostatečná, je těžké čehokoliv dosáhnout. Svých cílů, svých snů a to možná i těch nejtajnějších. Bez motivace se těžko plní jakékoliv úkoly a je těžké se prosadit v dnešním světe plným výzev. Dosáhl by snad Roger Federer výhry ve 20 Grand Slamech, kdyby nebyl dostatečně namotivován? Odpověď je jasná. Ne. Neurolingvistické programování (NLP) nabízí efektivní nástroje ke zvýšení Vaší motivace a tím dosažení svých cílů a tím zlepšení kvality Vašeho života ve všech jeho oblastech.

1, Najděte poklad sami v sobě!

Vezměme si jako příklad právě ono cvičení a to pravidelné cvičení. Chcete začít pravidelně cvičit, tak se odhodláte, zatnete zuby a skutečně začnete. Po pár týdnech ale cvičit přestanete. Ptáte se pak sami sebe – Kolikrát už jsem začínal od nuly? Kolikrát jsem si koupil permanentku do fitness centra, potřebné vybavení a investoval peníze do dalších věcí s tím spojených? A to s myšlenkou, že když do toho finance vložíte, tak se u toho udržíte navždy. Pak přišel ale ten moment, kdy Vaše nadšení a motivace opadla a věci na cvičení skončili ve skříni, jako takové smutné trofeje dalšího Vašeho neúspěchu.

Proto je důležité, a v NLP se s tímto také často pracuje, si pro začátek uvědomit, nejen to, co chcete, ale hlavně co je ve vašich možnostech. Je pro Vás lákavé chodit cvičit 5x týdně? Ne? Co zvolíte tedy namísto toho? Jednou nebo dvakrát týdně? OK. Jak dlouho plánujete vydržet cvičit každý týden? Navždy? To je celkem dlouhá doba, nemyslíte? Co si tak dát menší cíl, dosažitelnější a splnitelnější? A cvičit tak každý týden například po dobu šesti měsíců? To už nezní tak strašidelně, co říkáte? 

A dál, jaké konkrétní cvičení si vyberete? A v jaké konkrétní dny na něj budete docházet? Kde může nastat komplikace taková, že s tím budete muset přestat? Kde to může selhat? A jak si zajistíte, že i přes překážky půjdete neohroženě ke svému cíli? Máte vše potřebné k tomu s tím začít hned, nebo se ještě něco musíte naučit, něco si osvojit, získat nějaké dovednosti, nebo snad vnitřní zdroje? A vůbec, z jakého důvodu chcete začít cvičit? Co Vás k tomu vede? A co se stane, pokud s tím nezačnete? Jak bude vypadat Váš život třeba za 2 roky, za 5 nebo 10 let, když s tím nezačnete hned?


Myslete také na to, že všechny cíle, kterých chcete dosáhnout, je třeba formulovat bez výjimky pozitivně. Takže například ,,nechci už být tlustý´´ vyměňte za ,,chci žít zdravě´´. Nebo ,,nechci už se zadýchávat, když vystoupám dvě patra´´ nahraďte za ,,chci si zlepšit svou fyzickou kondici´´. Ptáte se teď proč? Váš mozek totiž neumí rozpoznat negaci. Když Vám nyní řeknu-zavřete si oči a nemyslete na svíčkovou s knedlíkem. Co se Vám začne v hlavě vybavovat? Schválně si to někdy zkuste.

- athlete man tying running shoes in the park outdoo 2023 11 27 04 57 20 utc

2/ Zbavte se negativních přesvědčení!

Nechodíte cvičit, protože jste líní? Nechodíte cvičit, protože u toho stejně nevydržíte? Nechodíte cvičit, protože Vám chybí sportovní nadání? Nechodíte cvičit, protože tam kolem Vás budou samé modelky a svalovci? Nechodíte cvičit, protože stejně nikdy ničeho nedosáhnete? Nebo jaké je Vaše limitující přesvědčení, takové které Vám už neslouží, staví kolem Vaší komfortní zóny nepřekonatelnou hradbu, brzdí Vás ve Vašem rozletu a v tom abyste dosáhli svého cíle nebo snu?

Odhalte své limitující přesvědčení, které je ve Vás zakódované a možná o tom ani nevíte. Přesvědčení, které berete jako naprostou, neoddiskutovatelnou pravdu a podle toho také žijete. Otázkou pak je, kde se tyto limitující přesvědčení berou? Například, co jste slýchali od svých rodičů? Kamarádů? Sourozenců? AHA…kdo Vás přesvědčil o té absolutní pravdě, která Vám teď jen komplikuje život? A možná i vy sami jste si nevědomě přesvědčení vštípili. A ne jen možná, je to více než pravděpodobné. 

Limitujících přesvědčení má každý z nás celou řadu. Zaměřte se proto na svá limitující přesvědčení, identifikujte je, začněte s nimi pracovat a zbavte se jich! A to jednou provždy. Děkuji ti, ale už mi v životě nesloužíš…
A hned ho nahraďte novým, posilujícím přesvědčením, které Vás bude podporovat ve všem, co děláte. Se kterým překonáte každou překážku i každé zaškobrtnutí. Příklad: Dokáži vše, co si usmyslím. Jsem pánem svého života. Jsem přesně tam, kde mám být. Je jednoduché chodit každý týden cvičit. Zvládnu hravě naučit se hrát tenis.

Jak se limitujícího přesvědčení zbavit, tak aby v každé příhodné situaci hned naskočilo to nové, to které Vás bude motivovat a posilovat? Velmi zakořeněné přesvědčení bohužel nelze tak snadno nahradit novým. Nelze to tak snadno, jak bychom si přáli. Pak přichází na řadu NLP! Pomocí jednoduchých, rychlých, elegantních technik Vás NLP zbaví limitujících přesvědčení a to v takové míře, že už si na něj ani nevzpomenete. Nevěříte?

- children dream 2023 11 27 05 07 18 utc 1

3/ Najděte motivaci hned!

Představte si teď situaci, do které se Vám vždycky chce, která Vás baví, takovou kde míra motivace je obrovská. Může to být cokoliv, co Vás jen napadne. Ať už to je vzít si dobrou knihu a číst, jít posedět s přáteli, nebo třeba uvařit si skvělé jídlo. A vybavte si ten konkrétní moment, konkrétní vzpomínku, kde jste pociťovali absolutní chuť k té určité činnosti. Vstupte do té vzpomínky a vnímejte vše co tam je, kde přesně se nacházíte, vybavte si každý detail toho, co vidíte, co je kolem Vás, jak to tam vypadá?

 Co tam slyšíte za zvuky kolem Vás? Co si říkáte sami sobě svým vnitřním hlasem? A co u toho cítíte? Jaké pocity to ve Vás vyvolává? Jaký pocit se Vám rozlévá po celém těle? Všímejte si, i jak u toho dýcháte, jaké je Vaše svalové napětí?

Máte? Jaké to bylo? Věřím, že to byl velmi příjemný zážitek, který Vám zvedl náladu, možná Vám vykouzlil úsměv na tváři. To vše zvládne Váš mozek kdykoliv a kdekoliv, i když v té situaci a v ten moment zrovna nejste. A zvládne toho ještě mnohem víc.

- copy space travel background with wooden anchor an 2023 11 27 05 07 06 utc

4/ Najdi kotvu!

Dalším mocným nástrojem NLP jsou kotvy. Kotva je specifické místo na Vašem těle, které zachytí konkrétní stav. Kotva může být ale také zvuk, nebo slovo. Příkladem: při jakém zvuku, nebo slově Vám vždy přeběhne mráz po zádech? Máte totiž tento zvuk nebo slovo spojený s určitým prožitkem, máte tam kotvu. NLP umí kotvy bourat. Bourat ty, které nechceme, ty které nám v životě neslouží. Stejně tak umí NLP kotvy vytvořit. Ty žádoucí, které Vám budou prospívat, které Vám dodají potřebou motivaci, s níž dojdete až ke svému cíli.

 Vzpomenete si na představu vzpomínky s maximální motivací výše? Co když Vám teď řeknu, že stačí, když si zmáčknete jeden konkrétní bod na Vašem těle a budete se hned cítit maximálně motivovaní? A to v jakékoliv činnosti, kde motivace schází? Ať už je to to naše cvičení, nebo třeba plnění složitých úkolů ve vašem zaměstnání. To vše umí kotvy.

- an inspirational walk down the road of life 2022 11 02 17 21 34 utc

NLP jako cesta!

Věřím, že teď, když jste nakoukli pod pokličku, jste jistě zvědavý, v čem všem Vám NLP může být přínosné. Není to jen o zvyšování motivace. Neuroligvistické programování Vám pomůže zbavit se strachů, a to jakéhokoliv jaký Vás jen napadne. Zbavit se zlozvyků, například kousání nehtů nebo prokrastinace. Zbavit se závislostí, kupříkladu kouření, přejídání, nakupování aj. 

Pomůže Vám i s konflikty v mezilidských vztazích, případně s konflikty, které řešíte sami v sobě. Posílí vaše zdroje, tam kde je potřeba. Chcete zvýšit sebevědomí, nebo být odvážnější, průbojnější? Rozhodovací paralýza, tréma, nebo neschopnost se pohnout z místa? Žádný problém. Díky NLP není nic nemožné, nic není nedosažitelné. Můžete být šťastnější, úspěšnější, vyrovnanější než kdy dřív…stejně jako spousta jiných lidí, kteří už kouzlo jménem NLP objevili.

Připadá Vám to vše nemožné? Myslíte si, že situace, ve které Vám celý život motivace chyběla, nelze změnit? Že je to utopie? Nahání Vám to strach? Neurolingvistické programování není nic, čeho byste se měli bát. Nikdo Vám nebude radit, říkat Vám co máte dělat. Vždy bude respektován Váš přístup, a Váš pohled na svět.

Zvyšování motivace je klíčem k dosažení vašich cílů, vašich snů, Vašich úspěchů ve všech životních oblastech. Neurolingvistické programování poskytuje užitečné a funkční nástroje a techniky, které Vám mohou pomoci dosáhnout trvalé motivace. Použitím těchto technik můžete začít budovat trvalé změny tak abyste dosáhli i svých nejambicióznějších cílů. Vy jste pány své mysli. Rozhodnout se k čemukoliv, je vždy lepší, než nedělat nic.

Vše po čem toužíte, leží před Vámi, jen si proto sáhnout.

 

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *