Smysl života, opravdu ho potřebujeme?

Smysl života, opravdu ho potřebujeme?
Koučink

Smysl života, opravdu ho potřebujeme?

Znáte ten pocit, kdy stále něco hledáte? Klíče, mobil, brýle, doklady od auta…. Ale napadlo vás někdy, že bychom měli hledat a hlavně najít něco důležitého, skutečného, opravdového? A tím není nic méně, ani více než smysl našeho života. Důvod naší existence právě tady a právě teď. Přemýšlíte o tom někdy? Nebo máte pocit, že to je něco neskutečného, nedosažitelného?

A jaká je vaše motivace najít a žít smysl právě toho vašeho života  na stupnici 1-10, kde 1 je nejméně a 10 je úplně nejvíc, co si dovedete představit? Je to 10? Nebo alespoň 9 a 3/4? 

Každá existence má smysl

Úplně každý živočich, rostlina bez rozdílu barvy, velikosti, struktury má na této planetě smysl. I existence každého jediného z nás. Opravdu každý z nás je originál a má na této planetě svůj jedinečný úkol, poslání, jeho existence má smysl. Ale položili jste si někdy otázku, co je smyslem zrovna toho vašeho života? Žijete tu verzi života, kterou jste chtěli? Je to opravdu tak? A pokud není, kdy bude ta nejlepší chvíle to změnit? Kdy bude ten správný okamžik začít? 

Pokud znáte odpověď na otázku smyslu vašeho života, tak vám z celého srdce gratuluji. Pokud ale vaše odpověď byla „jako já úplně nevím, asi jo, nebo spíš ne“, mám pro vás skvělou zprávu. Znám odpověď na tu druhou otázku, kdy bude ten správný okamžik to změnit. A ta odpověď je TEĎ.

A proč je to právě teď? První z důvodů je, že čtete tento článek. Takže předpokládám, že ve vás tak trochu hlodá červíček pochybností, jestli váš život je opravdu takový, jaký chcete, nebo jestli to náhodou není jen nějaká cizí, všeobecně přijímaná představa, jak má takový život vypadat. Něco o čem jsme sice nikdy nesnili, ale teď jsme přeci už dospělí a rozumní a je přeci normální žít tak nějak obyčejně.

Ale dává vám takový život smysl?  Bude  vaše odpověď jasné a pevné ANO?

koláč života

Koláč života

Další a řekla bych úplně nejdůležitější důvod, proč to změnit hned teď a nečekat  už ani vteřinu je to, že náš život měl začátek, ale bude mít i konec. Náš čas na této planetě je jasně vymezen. To samozřejmě všichni víme, ale uvědomujeme si to?

V naší společnosti je běžné, že začátek života se slaví, všichni ho opěvují a naopak o konci se tak trochu diskrétně mlčí a všichni se tváříme, že nás se to netýká. Ale týká. Den za dnem ukusujeme z našeho koláče života další a další sousto a nikdo z nás netuší, jak velký koláč nás ještě čeká. Tak co třeba si ten náš životní koláč udělat co nejlahodnější? Jaké by to bylo mít ten pro nás nejlepší a nejchutnější životní koláč? Najít náš smysl života?

Tak jak to vypadá v této chvíli s vaší motivací hledat? Je to už alespoň 5? Nebo 6? To je stále málo. Tak pojďme se podívat, co nám to přinese, jak by mohlo vypadat žít své poslání. A co nám v tom tak trochu brání…

Brání nám spousta věcí. Pojďme se podívat na pár překážek, které můžeme potkat.

Překážky na naší cestě

Ta první je, že nevíme, co vlastně chceme. Zdá se to jednoduché, ale když se teď a tady zeptám: „Co doopravdy chceš?“ Vysypete bez problémů odpověď z rukávu? Nebo budete váhat? Zkuste si tuto otázku položit a jako nezávislý pozorovatel se podívat na myšlenky, emoce, které se ve vás v tu chvíli objeví.

A když už víme, co chceme, objeví se další překážky. Třeba limitující přesvědčení. Spoustu si jich neseme z našeho dětství. Rodiče, škola… Kdo z nás někdy o sobě neslyšel – na to nemáš, už nemaluj, nemáš hudební sluch, takže se nikdy nenaučíš pořádně hrát na hudební nástroj, cizí jazyky….no to raději ani nezkoušej….A když něco takového řekne někdo, koho uznáváme jako autoritu, zůstane to v nás, přijmeme to, že přeci nikdy nebudeme umět hrát na piano, zpívat, kreslit, nebo plynule mluvit španělsky. Vždyť přeci na to nemáme talent, jen blázen by se snažil. Ale je to opravdu tak? Proč tomu vlastně tak moc věříme?

Uskutečnit své poslání také stojí spoustu práce. Znamená to vytrvat, hodně moc věcí se naučit. Stávat se každým dnem lepší verzí sám sebe. Ale to znamená vystoupit ze své komfortní zóny. Naší bubliny, ve které to známe, všechno umíme, je nám v ní dobře. Skvělý relax, ale naučíme se tam něco nového? Posune nás pobyt v ní někam dál? K naší lepší verzi sám sebe? Jen stěží.

Takže je potřeba čas od času vystoupit a podívat se, co je za tou naší komfortní zónou. Opravdu tam je jen nebezpečí? Opravdu se musíme tak bát? Nebo je to výzva, možnost, která na nás čeká a ze které můžeme získat něco nového. Udělat třeba jen malinkatý krůček k našemu lepšímu já.

A je toho mnohem a mnohem víc, co nám může komplikovat naší cestu žít smysl právě té naší existence.

Smysluplný život

Smyslupný život

Ale jaké by to bylo, tohle všechno překonat a žít život, který nám dává smysl? Zkuste si tu představu aspoň na malou chviličku dovolit.

Ráno vstáváte s chutí, energií do života. Těšíte se, co vám další den přinese. Vaše práce je vaším posláním. Víte co a proč děláte. Žijete na místě, kde chcete, s lidmi, se kterými chcete.

Je to jako když  si představíte velkou čistě bílou krabici. Když ji otevřete, je tam nasypáno x tisíc kousíčků puzzle. Nemáte návod, nevíte, co vlastně skládáte, žádná fotografie na obale… Vy začnete skládat. Jeden dílek za druhým a pomalu se před vámi skládá obraz. Nádherný obraz vašeho života, který umíte poskládat jen a jen vy. Všechno k sobě postupně zapadá a dává vám to smysl.

Nebojíte se, že to nezvládnete, berete to jako výzvu. Je to občas dřina, ale vy skládáte dál. A víte, co je na tom to nejlepší? Že vás to doopravdy baví. A obraz roste a roste. Tak takový je váš život, ve kterém jste našli svůj jedinečný smysl své existence. Jak to vypadá teď s naší motivací hledat? Blížíme se k té 10? Věřím, že ANO.

Prožít naplněný a smysluplný život? A na jeho konci, až se ohlédneme si říct: „Byla to skvělá jízda, nelituji jediného okamžiku.“

Dokážete tohle všechno úplně bez pomoci? Zvládnete najít svůj životní smysl, udržet motivaci, bojovat s limitujícími přesvědčeními, komfortními zónami atd.? Nebo je toho na vás trochu moc?  Myslíte, že existuje někdo, kdo by vám dokázal pomoci? Byl  průvodcem na vaší životní cestě? Ukázal vám, že všechno, co hledáte, máte uvnitř sebe? Pomohl vám stát se tou nejlepší verzí vás samotných?

Mám skvělou zprávu. Znám odpověď na otázku, kdo vám pomůže. Odpověď zní:

 VÁŠ ŽIVOTNÍ KOUČ

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *