Cesta za realizací svých snů

Cesta za realizací svých snů
Koučink

Cesta za realizací svých snů

Každý z nás někdy o něčem snil, od toho máme úžasný dar fantazie. Tam je vše dovoleno, nejsou žádné hranice, můžeme si představovat vše, co nás jenom napadne – co bychom chtěli zažít, jaký život bychom chtěli žít, co bychom chtěli dokázat, vlastnit nebo vykonat…

Ve skutečnosti však jen někdo své sny dokáže proměnit v realitu a stává se úspěšným v dosahování svých cílů. Ostatní snílci zůstávají nadále u svého snění a mnohdy tak ve snech stráví celý svůj život. V tom svém skutečném životě, který tady smíme žít jen jednou a takzvaně naostro, pak pociťují jistou prázdnotu, pocit nenaplnění, čekají na TO NĚCO, co musí přeci přijít… a teprve pak budou šťastní.

Jenomže tím, že to samo nepřichází, se mnohdy cítí zklamaní, frustrovaní, přestávají se smát, radovat se a vidět to hezké kolem sebe. Někdy začnou těm druhým úspěch závidět nebo jim ho dokonce nepřát, když vidí, co vše se jim podařilo. Mohou se objevit ne-moci, ať už na těle fyzickém nebo psychickém, únava, vyčerpání, stavy bez energie. Dostanou se do slepé uličky plné šedi, možná sebelítosti a obviňování okolí…

Drnká Ti něco z výše uvedeného i na tvoji strunku někde uvnitř tvého já? Říkáš si,  že tak podobně se občas cítíš a chceš to změnit, mít to jinak?  Slyšíš ten hlásek uvnitř sebe, který volá: Chop život a příležitost za „pačesy“, udělej konečně změnu a přestaň se bát, přestaň přešlapovat na místě. Vystup ze začarovaného kruhu a vydej se novou cestu, která bude jistě dobrodružstvím, přinese nové poznatky, zkušenosti, lekce a zejména poznání o Tobě samotném.

Žít život podle svého gusta

Žít život podle svého gusta

Nikdy není pozdě začít s něčím novým a jít za svým snem, proměnit jej v realitu!

Žít život podle svého gusta.

Předpokladem je, vymanit se z postoje role oběti a chtít se stát tvůrcem svého života a být plně zodpovědný za  tzv. „Jaký si to udělám, takový to mám“… a že to je někdy fuška.

Dalším, nezbytným předpokladem je uvědomit si plně svůj cíl a stanovit si tzv. akční plán, jak cíle dosáhnout.

Na co si dát na cestě za svými sny pozor

Někdo se může zaleknout, aniž by vůbec začal. Důvodů může být celá řada – ať už jsou to strach udělat chybu, obava z neúspěchu, nepodpora okolí, nedostatek energie a kuráže začít, nedostatek sebedůvěry, osvojení si nových návyků v chování, přemýšlení, atd.

Cesta ke každému cíli se skládá z mnoha dílčích kroků .

Vzpomeňme si, jak to vypadalo, když jsme se rozhodli, že si uděláme autoškolu. Jaký byl motiv na počátku, co vše potom následovalo, co jsme museli vyřídit, zařídit, udělat, abychom ve výsledku sedli za volant a mohli řídit vůz.

Zeptej se sám sebe

Před započetím realizace vysněného cíle je dobré odpovědět si na následující otázky:

  • Co vlastně chci? Proč to chci a co mi to v životě přinese?
  • V jakém časovém horizontu je můj cíl dosažitelný? (ideálně do 5-ti let, abychom cítili dostatečnou motivaci)
  • Jak moc mě můj cíl motivuje? – není příliš abstraktní, vzdálený a v nedohlednu  a nebo naopak triviální, že ani nemám chuť začít?
  • Co jsem připraven udělat, abych dosáhl svého cíle? Co všechno proto musím udělat?
  • Je někdo nebo něco, co mi v tom brání? Co může můj cíl ohrozit? Vidím tam nějaká rizika?
  • Je něco, co se musím kvůli tomu naučit nového? – mám všechny potřebné znalosti, zkušenosti, dovednosti?
  • Jaké to bude, až svého cíle dosáhnu? Do detailu si představ, co budeš vidět, cítit, vnímat, jak bude Tvůj nový život s dosaženým cílem vypadat? Co a kdo bude kolem Tebe?  atd.
  •  
Co dělat, když se na to sám necítíš?

Co dělat, když se na to sám necítíš?

Zdá se Ti představa dosažení svého snu nyní lákavá, máš chuť do toho jít, ale přesto stále váháš, nevíš a nebo si nejsi jistý, jak přesně začít nebo ještě necítíš na sto procent, jaký cíl je pro Tebe ten správný?

Uvítal bys nezaujatý pohled na Tvoji situaci, bez jakéhokoliv hodnocení, posuzování a kritizování, který by Tě doprovázel při tom, co zvažuješ a pomohl Ti uvidět to, nad čím přemýšlíš z jiné perspektivy?

Zamyslet se nad vším novým způsobem, než jsi byl doposud zvyklý? A díky tomu rozpustil své strachy a obavy a začal věřit v sebe sama a své schopnosti to zvládnout?

Cestu k vysněnému cíli a ke Tvému novému já Ti pomůže odkrýt transformační kouč, který má celou řadu nástrojů a technik, jak se k cíli dopracovat.  Jako příklad uvedu techniku 6 klobouků, ve které se Ty sám můžeš na svůj projekt podívat z šesti různých pozic a identifikovat tak jeho slabé nebo silné stránky, přínosy,  přizvat na pomoc kreativitu a intuici, vidět jej objektivně a pragmaticky. Podobně si můžeš vše prožít pomocí techniky Walt Disney, kde si svůj sen naprojektuješ a vykreslíš do největšího  detailu, vytyčíš podstatné body, které nesmí chybět, abys cíle dosáhnul a nic Tě na cestě k němu nezaskočilo. Pokud nemáš zcela jasno, co, jak a kde, pod vedením kouče můžeš otevřít své  podvědomí a nalézt odpovědi na své otázky, můžeš si prožít, procítit, vidět a vnímat jaké to bude, až svého cíle dosáhneš a spousty dalšího…

Nyní již vše záleží pouze na Tobě, svůj život držíš ve svých rukách jenom Ty.  Bude to hodně práce, kterou za Tebe nikdo druhý nevykoná… aneb jak praví staré přísloví – Bez práce nejsou koláče.

Držím palce při cestě za realizací Tvých snů, přeji pevnou vůli, disciplínu a taky radost z Tebe samotného a všeho, co na této cestě potkáš, zažiješ, naučíš se o sobě i ostatních a jaké poklady objevíš. 

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *