Komfortní zóna

Komfortní zóna
Mysl a myšlení Koučink

Komfortní zóna

Komfortní zóna poskytuje člověku určité bezpečí, jistotu, pohodlí a klid. V tomto stavu, ve své komfortní zóně, má člověk relativně nad určitou situací kontrolu, nehrozí mu tam žádné „nebezpečí“ a myslí si, že je vše v pořádku. Je to však pravda?

Někteří lidé nechtějí opustit svou komfortní zónu, obzvlášť pokud se naučili žít nějakým způsobem a v určitém prostředí a mají své stereotypy, které jim přinášejí určité pocity jistoty. Raději ve své zóně pohodlí setrvávají, protože mají například strach udělat nějakou změnu ve svém životě, nemají předem zaručený výsledek, neví, kterou cestou se mají vydat, aby došli zdárně ke svému cíli, bojí se selhání atp. 

Proto raději neudělají nic a jsou stále na stejném místě v životě, ve své komfortní zóně a nikam dál se životě neposouvají. Komfortní zóna jim však paradoxně přináší nepříjemné pocity.   

 

Možné důvody setrvávání v komfortní zóně

 

– obava, strach ze změny
– obava, strach z neznámého
– obava, strach z neúspěchu
– neochota opustit zažité – stereotypy
– absence cílů
– stanovení cílů bez určení cesty, jak těchto cílů dosáhnout
– chybějící vnitřní motivace vedoucí k nějakému životnímu kroku

 

Přínosy vystoupení z komfortní zóny

 

Vystoupení z komfortní zóny má jednoznačně pozitivní účinek – posouvá vás v životě dál, posunete si hranice své komfortní zóny, budete mít více energie a motivace.

Podstatné je uvědomit si, co vlastně chcete a proč, a pak si za tím jít.

Je to jako s výstupem na vrchol hory, na kterou jste nikdy předtím nešli. Zdola se hora zdá vysoká, nedosažitelná. Nevíte, zda se vám chce jít do kopce, tou kamenitou klikatou cestou, a vláčet sebou těžký batoh na zádech. Nevíte, co vás cestou může potkat, co vás nahoře ve skutečnosti čeká a zda vám to přinese i něco jiného, než jen námahu a úsilí. Při cestě směrem nahoru vám nohy i batoh těžknou a často máte chuť vzdát to a vrátit se dolů, do bezpečí a pohodlí, na tu příjemnou, rovnou cestu bez kamení a bez námahy. Na tu cestu, kterou tak dobře znáte. 

 

Komfortni zona

 

Jdete dál. A čím víc se přibližujete k vrcholu hory, k tomu vytyčenému cíli, tím máte lepší pocit sami ze sebe a říkáte si, že to přeci nevzdáte, když už stačí jen kousek a jste nahoře.
A opravdu…stačilo už jen pár kroků a jste na vrcholu hory. Je tam úžasný výhled do okolí, jste tam jakoby blíž k modrému nebi, k zářivému slunci a uvnitř sebe v tu chvíli zažíváte osvobozující pocit, něco jako pocit vítěze, že jste do toho šli, že jste to při cestě do kopce nevzdali a že ten výstup, který se tam dole pod horou zdál těžký, stál opravdu za to. A že to vlastně ani tak těžké nebylo. A možná dojdete i k poznání, že příště můžete zkusit výstup na ještě vyšší horu, když jste toto také zvládli.

Pro každého člověka může být hora různě vysoká. Záleží na tom, jak vysoké si dává cíle.

A podobné je to i s vykročením z komfortní zóny. Na začátku také nevíte, co všechno vás na cestě čeká. Nevíte přesně, jaká ta cesta vlastně bude, když jste po ní nikdy předtím nešli. Nevíte přesně, jaký bude výsledek a co vás čeká na konci vaší cesty, na vrcholu hory. Nevíte, zda to nevzdáte a nevrátíte se zpět do bezpečí a jistoty, tj. do své komfortní zóny.

Pokud to nezkusíte, nezjistíte, co je na vrcholu hory.

Při vykročení z komfortní zóny je nezbytné v sobě najít odvahu udělat něco, do čeho se vám ze začátku až tak moc nechce, a zároveň při tom podstoupit i určitá rizika, která vaši cestu sice můžou ztížit, avšak jejich překonání je potřebné k tomu, abyste se naučili něco nového a posunuli se v životě dál.

 

Kdo vám pomůže překonat strach ze změny, najít odvahu a opustit komfortní zónu?

 

Profesionální transformační kouč

Cesta transformačním koučováním je pro vás efektivnější a rychlejší  => k životnímu posunu dojdete rychle.

  • zjistíme, co vlastně chcete a proč, stanovíme si společné cíle
  • odhalíme příčiny strachu ze změn a další limitující faktory ve vašem životě
  • najdeme motivaci a odvahu k vykročení z komfortní zóny
  • zvýšíte si sebevědomí, budete si víc věřit

Teď je to jen a jen na Vás, jaký další krok uděláte.

 

Jak říká známá poučka koučů:
„Život začíná tam, kde komfortní zóna končí!“

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *