Využití NLP v každodenním životě

Exploding brain
Mysl a myšlení NLP NLP v životě Terapie

Využití NLP v každodenním životě

Pojďme si na začátku říct, co je vlastně NLP, neboli neurolingvistické programování.

NLP je, zjednodušeně řečeno, soubor technik, které nám díky využití našich pěti smyslů, jazyka a celkového vnímání pomáhají měnit naše vzorce chování, nastavení mysli, pomáhají nám účinně pracovat s emocemi a rychle dosahovat vytyčených cílů.

NLP techniky mají opravdu široké využití, od terapeutické a koučovací praxe, po osobní i pracovní život. Pojďme si nyní představit rozsáhlé možnosti využití těchto technik v běžném životě. 

S čím vším nám může NLP pomoci?

Strachy a fobie

Hadi, pavouci, uzavřené prostory, výšky a jiné strachy mohou negativně ovlivňovat náš život a nepříjemně nás v mnoha situacích omezovat. Díky NLP technikám mohou tyto strachy během pár minut úplně zmizet nebo se alespoň výrazně zmírní jejich intenzita. 

Tak proč si strachy nechávat, když existuje řešení?

Nerozhodnost

Rozhodovací paralýzy, dilemata, neschopnost se rozhodnout či si vybrat z několika možností pro nás tu pravou.. i s tímto umí NLP účinně pomoci.

Minulé konflikty

Někdy si v sobě neseme minulé konflikty, hádky, křivdy a ublížení. Díky NLP se dokážeme na věci podívat jinak, dokážeme změnit úhel pohledu a tyto situace v sobě uzavřít a začít na ně nahlížet s větším pochopením pro obě strany.

Příprava na zvládnutí budoucích situací

Čeká vás náročná zkouška, pracovní pohovor, vystoupení na veřejnosti či cokoliv jiného, co vás stresuje jen při pomyšlení na to? Díky NLP technikám se lze na tyto situace jednoduše a účinně připravit.

Prožitkovou formou získáte potřebné zdroje, ať už je to sebevědomí, odvaha nebo klid a ty nezdrojové stavy, jako je napětí, stres, úzkosti nebo nejistota úplně eliminujete nebo alespoň výrazně zmírníte.

- hand holding red scissors and cutting white paper 2022 11 07 22 20 56 utc

Limitující přesvědčení

Každý máme v životě nějaká přesvědčení, která nás limitují v dosahování našich cílů. „Nejsem dost dobrý“, „tohle nikdy nezvládnu“, „na to nemám“, „úspěch není pro mě“ a další nás mohou výrazně negativně ovlivňovat a vnášet nám do života pochybnosti o sobě samém. Přitom to, jak o sobě smýšlíme, nás ovlivňuje ve všech oblastech našeho žití a může nám bránit žít naplněný život. 

Většina z těchto přesvědčení pochází z dětství, kdy nás nějakým způsobem chránila a pomáhala nám překonat různé situace. Ale dnes už nám neslouží. Je třeba si uvědomit, že už jsme dospělí a můžeme se rozhodnout tato přesvědčení změnit. NLP nám v tom může být velice nápomocné.

Zlozvyky a závislosti

Trápí vás kouření, kousání nehtů nebo večerní mlsání u televize? Díky změně vašich vnitřních obrazů, zvuků, pocitů a zažitých vzorců chování můžete tyto zlozvyky odstranit nebo významně oslabit. 

Cíle

Pokud si potřebujete ujasnit, co vlastně chcete, jestli je vytyčený cíl pro vás ta správná volba, naplánovat efektivní cestu k vašemu snu a jako bonus si dát maximální dávku motivace, pak i v tomto případě je NLP dobrá volba.

Komunikace

Věděli jste, že slova zaujímají v komunikaci jen 7%? Zbytek je intonace a řeč těla. Díky rozpoznání očních vzorců, vizuálních a auditivních znaků, gest a predikátů (slova naznačující náš převládající systém- vizuální, kinestetický, auditivní) dokážete nejen velice účinně navazovat v komunikaci důvěru, začnete mluvit „jazykem“ vašeho protějšku, ale můžete i poznat, že vám někdo lže.

Podvědomí jako spojenec

Víte, jaký je rozdíl mezi vědomím a podvědomím ve vnímání okolního světa? Představte si mozek jako takový filtr, který pouští do vědomé mysli jen omezené množství informací. Děje se tak na základě naší minulosti, zkušeností, toho, co je pro nás známé. A děje se to proto, abychom nebyli v každé vteřině zahlcení obrovským množstvím podnětů. 

Pokud hledáme řešení nějakého problému, vycházíme právě z toho, co známe. To ale naše možnosti dosti výrazně omezuje. Co když existuje ideální řešení našeho problému mimo naše vyjeté koleje? 

Objevit nová řešení nám může pomoci právě naše podvědomí, které vnímá a ukládá vše, co se kolem nás děje. Můžeme si tak z podvědomí vytvořit svého spojence a využít ho při rozhodování, nalezení řešení různých situací nebo změně nechtěného chování.

- Mental Health 3

Jiné chování

Přáli byste si se v některých situacích umět zachovat jinak? Jinak reagovat ve vztazích či práci? Uvědomit si, jaké pozitivní úmysly stojí za vašim chováním? Jaké jsou spouštěče vašeho chování a emocí? Přáli byste si zbavit se intenzivních nechtěných emocí, které ovlivňují vaše následné chování? Nebo přepsat nechuť k některým konkrétním činnostem nebo chování? I s tímto vám může NLP pomoci.

Vliv minulosti

Díky jedné z technik NLP můžete nalézt a následně uzdravit vaše minulé prožitky a vzpomínky a tím změnit jejich negativní dopad na vaše budoucí chování. Pochopíte, proč reagujete a chováte se v určitých situacích určitým způsobem a díky tomu můžete změnit své chování žádoucím způsobem. Vaše minulost už nebude řídit vaší budoucnost.

NLP nám pomáhá porozumět tomu, jak si tvoříme náš vnitřní svět, jak myslíme, vnímáme sebe i okolí, jak se učíme a jak nás ovlivňují naše zkušenosti, minulé prožitky, prostředí a přesvědčení. 

Díky pochopení sebe samých, toho, jak funguje naše mysl, můžeme maximalizovat to, co je pro nás prospěšné a začít měnit vše, co už nám neslouží a tvořit si tak život, po kterém toužíme. 

Zaujalo Vás, co vše dokáže NLP a chtěl/a byste na některé z těchto oblastí zapracovat? Tak se pojďme potkat na našem koučinkovém sezení. 

Jsem NLP koučka a ráda Vám v těchto oblastech pomohu!

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *