Sílou sebevědomí k odvaze – 2.část

an-inspirational-walk-down-the-road-of-life-2022-11-02-17-21-34-utc
Mysl a myšlení Koučink

Sílou sebevědomí k odvaze – 2.část

V minulém díle série Sílou sebevědomí k odvaze jsme si řekli, co to sebevědomí vlastně je, proč je pro nás důležité, definovali jsme si, co to vůbec znamená být odvážným člověkem a popsali si tři hlavní oblasti sebevědomí. V dnešním díle se zaměříme na problémy, které mohou nastat v souladu se sebevědomím. 

Nepřátelé sebevědomí

Ačkoli můžete být sebevědomým člověkem, můžou nastat situace, kdy se cítíte zaskočen, mimo a nesvůj. Cítíte jak z vás opadá vaše nabyté sebevědomí. Modlíte se, aby už to skončilo a vy jste mohl být zas sám sebou.

Každý z nás zažívá tyto pocity v jiné okamžiky – když má jít před publikum, když se má jít ponořit do hlubokého moře, když má vyběhnou ze startovní čáry a i když má začít nějaký vážnější rozhovor se svým blízkým. Může se zdát, že všechny tyto okamžiky jsou naprosto rozdílné a nic je nespojuje. Opravdu je tomu tak?

Jestli jste odpověděli, že ne, pak máte pravdu a jestli ano, tak se mýlíte. Ať už jste odpověděli tak či onak, hned vám vysvětlím, co mají tyto situace společného a jak to můžeme využít při budování svého silného, odvážného já.

- woman looking at her reflection in the mirror 2022 11 15 02 18 59 utc 1

Nepřítel číslo 1 – Kontrola

Ano, naše stará oblíbená, všemi známá tetička kontrola

„Máte to pod kontrolou doufám?“ „Jde vše podle plánu?“ „Máte to už hotové?“ „Doufám, že to děláš dobře!“ …

Věřím, že si dokážete pár dalších vět na téma kontrola vybavit. Je jich mraky a jsou všude. Může se zdát, že kontrole nikdy neutečeme, že není kam. Jakoby lidský druh byl pro kontrolu stvořen.

Lidé si v kontrole libují. Ačkoli jí někdy můžeme mít už po krk, máme ji velice rádi. A teď nemyslím kontrolu pouze ve smyslu být kontrolován, ale hlavně ve smyslu kontrolovat. 

Co se však stane, když najednou zničehonic kontrolu ztratíme? Co se stane, když věci nejdou podle plánu? Začneme zmatkovat. Začneme se cítit malí a bezbranní. Začne se nás zmocňovat úzkost a strach. 

Tak moc jsme si zvykli mít vše pod kontrolou, že jakmile se ocitneme v situaci, kdy se věci mohou zvrtnout, kdy jsme vystaveni okamžiku, předmětu nebo člověku, kterého nemůžeme nijak ovlivnit, tak začneme propadat negativním pocitům a emocím. 

Jak z tohoto ven? Jak si i při těchto situací udržet sebedůvěru a nepropadat panice?

Musíme přijmout fakt, že ne vždy půjdou věci podle našeho plánu a že pokaždé budeme vystavováni situacím, v nichž budeme mít věci pod kontrolou.

Na světě je hromada věcí, které neovlivníme, i kdybychom se snažili sebevíc. Přes výsledky přijímaček (nikdy nevíte, jestli se nebude hlásit někdo lepší) až po přírodní katastrofy. Dokonce vás mohou zničehonic vyhodit z práce, můžete onemocnět nebo někdo z vašich blízkých, vaše podnikání může ztroskotat kvůli ekonomicko-politické situaci… samozřejmě tyto scénáře bych nepřála nikomu, ale jsou reálné a bohužel se mohou stát komukoli z nás. 

A ovlivníme je? Můžeme je nějak kontrolovat? Můžeme jim předejít? Spíše ne. 

Můžeme se objevit s novým plánem? Můžeme se snažit nějak tu situaci zpracovat, vymyslet co dál a pokračovat? Ano, můžeme.

Jestliže chceme být sebevědomí v opravdu každé situaci, můžeme přijmou fakt, který jsem zmiňovala nahoře a navíc naučit se schopnosti improvizovat a zdravě riskovat. 

Nenechte se zastavit věcmi, které jdou mimo vaší kontrolu. Snažte se jich zdravě využít a pracovat s nimi

Nepřítel číslo 2 - Konkurence

Už jste někdy měli pocit, že ať už jste dělali co jste dělali, tak jste se necítili šťastní? Mohli jste se cítit dobře, ale pořád tam bylo něco, co Vás drželo od štěstí? Zažívali jste tyto nepříjemné pocity v práci? Ve vztahu? Ve škole? Nebo někde jinde?

Tomuto jevu se říká konkurence.

Člověk nedokáže najít své plné sebevědomí a štěstí, neboť něco v něm (hodnoty, postoje…) není v souladu s tím, co dělá. 

Tato situace může mít vliv na náš celkový přístup k dané činnosti, na naše výkony a i na celkovou životní spokojenost. Jestliže v ní navíc setrváváme dlouhodobě, může se to projevit na naše psychickém zdraví v podobě stresu a později i syndromu vyhoření. 

Neberte tak svou nespokojenost na lehkou váhu a začněte s ní co možná nejdříve něco dělat, než se přeroste v něco mnohem horšího.

- young woman with dark hair holding her chin lookin 2022 12 16 04 05 43 utc

Nepřítel číslo 3 - Význam

To jak si danou situaci přebereme, je jen na nás.

Slyšeli jste tuhle větu už někdy? Jestli ano, pak můžete už tušit, co může náš nepřítel číslo 3 znamenat. 

Každý z nás je jiný. Máme jiné vnímání, jiné znalosti, jiné dobré i špatné zkušenosti a v neposlední řadě máme každý z nás jiné chování a reakce na dané podněty

Kolikrát jste si v životě mysleli, že chování dané osoby mělo co k dočinění s Vámi, a přesto to tak vůbec nebylo. 

To, jak si přebereme a jaký význam dáme jednání druhého člověka, je jen na nás – je to jen a pouze subjektivní záležitost. 

Teď byste se mohli hádat, že když nás ale někdo podrazí nebo námi manipuluje a nebo se k nám už od začátku chová zle, nejedná se o subjektivní vnímání, ale o objektivní pravdu. Ano, v těchto případech je samozřejmě dobré se mít na pozoru a nenechat se “sežrat”, jen proto, protože „to ale může být dobrý člověk, jen ho zatím ještě nechápu“. To samozřejmě není dobrý ani zdravý přístup. Toxický člověk je toxický člověk. Může se změnit, ale než se změní (a pokud vůbec), je lepší si ho držet od těla. 

Co tím chci říct je, že ačkoli se k Vám dotyčný chová hnusně, neznamená hned, že se k Vám chová hnusně protože jste mu něco provedli (pokud se tedy mezi Vámi nic nestalo). Můžete mu třeba jen připomínat jeho matku nebo otce nebo třeba bývalého partnera. Nebo jste mohli použít frázi, na kterou je alergický. Důvodů může být hodně a jen na nás, jaký význam jeho chování dáme. 

Důležité je si uvědomit, že za špatné chování vůči Vám nemusíte hned moct Vy. 

Dnes jsme si představili naše úhlavní nepřátelé v boji za sebedůvěru. Nebojte se tak vzít svůj meč a prosekat se jimi ke své sebedůvěře a odvaze. 

Stojí to za to!

Pokud chcete více zapracovat na svém sebevědomí, zvažte vyhledání kvalifikovaného kouče, který absolvoval certifikovaný výcvik, ve kterém se naučil pracovat se sebevědomím včetně mnoha dalších oblastí života

Pokud pracujete s lidmi, nebo si přejete umět druhým více naslouchat, doporučujeme vám absolvovat výcvik kouče a tak se naučit, jak ještě lépe můžete druhým, i sami sobě pomáhat. 

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *