Strach a obavy z neúspěchu

strach a obavy z neúspěchu
Koučink

Strach a obavy z neúspěchu

Je možné, že každý z nás jednou či vícekrát zapochyboval o sobě, svých schopnostech, zda dokáže to, či ono. A je to vcelku normální jev, který se běžně děje všem lidem v různých koutech světa.

Jak bychom definovali strach?

Jako množství nahromaděných emocí, které se uvolní v určitou chvíli? Je to vždy obava z něčeho konkrétního, co se nám třeba již jednou stalo.

Často ho doprovázejí různé projevy jako bušení srdce, chvění těla, změna tlaku a výrazu v obličeji, návaly stresu. Může to ale být i pouhý pocit někde hluboko v nás, který vyjde na povrch, zrovna když nechceme.

Strach a obavy z neúspěchu, kořeny strachu

Kořeny strachu

Strach, obavy a jejich kořeny často sahají až do raného dětství, kdy jsme se báli tmy, nepříjemných zvuků, všelijakých bubáků, klekánic a obzvláště toho, čím nás strašili naši rodiče, prarodiče, kamarádi. A ať chceme nebo ne, tyto strachy s námi putují celý život, protože v době kdy se formovala naše osobnost byly nám tyto a spoustu jiných formulací nablízku:

 • Jestli budeš zlobit, odnesou si Tě čerti
 • Když nepůjdeš včas spát příjde si pro Tebe klekánice
 • Jestli se nás nebudeš držet za ruku, necháme Tě tady
 • Pokud to neuděláš, dostaneš trest
 • Ještě jednou a máš domácí vězení
 • Vůbec nic si dnes neudělal/a
 • Co z Tebe jednou bude..
 • Nikdo Tě nebude mít rád, když se budeš takhle chovat
 • Já jsem Ti to říkala!
 • Když se nebudeš učit, nic z Tebe nebude
 • Odejdi a vrať se, až budeš normální
 • Dokud to nesníš, tak se od stolu nehneš
 • To bys nepochopil/a

Zajeté koleje

To, jak na nás od mala působí tyto či jiné formulace, ovlivňuje, ať chceme nebo ne, náš život, rozhodování v určitých životních situacích, množství sebedůvěry a sebehodnoty. Pak se ovšem není čemu divit, když nám chybí motivace, cíle, máme strach ze změny zaměstnání, z něčeho nového, obavy z neúspěchu a spousty dalších, vlivů, které nás brzdí v posunu vpřed. Stále totiž padáme do zajetých kolejí.

Čím dál častěji se vracíme do našich přejatých vzorců chování a setrváváme na místě, kde to známe, kde je ten typický stereotyp, ačkoli nám to paradoxně nepřináší žádné příjemné pocity. Jednoduše řečeno, nedovolíme si pak vystupovat ze své komfortní zóny, a když už si dovolíme, urychleně se vracíme zpět k tomu, co máme zažité. Jak to všechno přemoct? Jak s tím pracovat a změnit i to, o čem jste si už dávno řekli, že změnit nelze? 

Co nám to může dát? Jaký to všechno může mít ve skutečnosti přínos?
Pozitivní myšlení
Více motivace a síly tvořit
Spoustu energie pro akční kroky
Posun v životě tam, kam skutečně chceme
Příjemný pocit po naplnění cíle

Vpřed za svým lepším Já

Vpřed za svým lepším Já

Říkáte si, „to už je dávno“, „s tím už nic nenadělám“, ale kdo to skutečně říká? Není to jen náš vnitřní hlas, ten co je spokojený se stereotypem a nechce změnu, protože se bojí?

Pojďme to společně změnit, Hvězdný Transformační Kouč pomůže každému, kdo o to skutečně stojí. Má ve svém repertoáru spoustu intervenčních technik a nástrojů, díky kterým ve vás opět dokáže probudit vášeň, sílu a chuť objevovat. A tak se stává, že znovu pocítíte ve svém nitru svou vnitřní sílu a opět začnete naslouchat Vašemu vnitřnímu hlasu. Naskočíte na tu vaši vlnu a nebudete z ní chtít slézt. 

Na co se Transformační kouč teda zaměřuje? Neřeší jen jeden typ situace, ale nahlíží na člověka celistvě a snaží se mu pomoci ve všech důležitých životních oblastech, například:

ZDRAVÍ fyzické i duševní
VZTAHY rodinné, přátelské, manžel/ka
INTIMITA intimní partnerský vztah
FINANCE aktuální stav, budoucnost
KARIÉRA práce, zaměstnání, podnikání
ČAS NA SEBE koníčky, zájmy, relax
RŮST A ROZVOJ vzdělávání, kurzy, školení
SMYSL života, bytí, toho co děláme

Mapa světa

Ideálně tak, aby opět cítil v životě rovnováhu, našel ztracený smysl života a jeho naplnění. Bonusem k tomu všemu jsou pak silná uvědomění, díky kterým si plníme své vize, cíle a sny.

Každý z nás má totiž jinou takzvanou „Mapu Světa“ a je jedním z hlavních úkolů kouče ji dokonale zmapovat, aby dokázal lépe porozumět klientovým přáním a mohl ho tak úspěšně navést správným směrem.

Jednou z nejzajímavějších technik kdy dochází k uvolnění silných emocí a spousty uvědomění je technika Neurologických úrovní či Tří židlí. Již v průběhu obou těchto technik dochází klientovi spoustu cenných uvědomění u kterých vystupují silné emoce a díky nim se pak můžeme rychleji posouvat vpřed. Dovolme si udělat změny, které nám pomohou a věřme, že všechny takové změny začínají u nás.

Ptáte se, proč byste měli chtít mít osobního kouče?

S Koučem:

 • Bude Tvůj posun mnohem rychlejší a efektivnější
 • Cesta nebude tak moc dlouhá a náročná 
 • Kouč Nehodnotí, Nesoudí, Nekomentuje, Nepodsouvá
 • Snaží se individuálně rozvíjet tvůj potenciál
 • Hledá zdroje a řešení přímo na míru každému zvlášť
 • Pomáhá Ti ke spokojenosti
 • Dokáže odhalit, co nás brzdí a limituje

Cítíš, že něco z toho potřebuješ? Kontaktuj svého osobního Hvězdného kouče!

„VŠE, CO SE DĚJE, SE DĚJE PRO NÁS, NE NÁM!“

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *