Strach a jak s ním naložit

Strach a jak s ním naložit
Koučink

Strach a jak s ním naložit

Co to je strach? Kde se vzal strach? Ovlivňuje nás strach? Pokud ano, jak nás může ovlivnit? Ovlivňuje nás vůbec? 

Spousta otázek a mnoho odpovědí. Jak s tím naložit? Jak se k tomu postavit?

Význam strachu. Co to vlastně je?

Co je to strach, kde se bere. Strach je emoce.

Strach ze selhání, strach z úspěchu, strach z neúspěchu, strach z minulosti, strach z budoucnosti, strach z odmítnutí.

Strach nás může úplně pohltit a paralyzovat, ale zároveň i dobře motivovat.

Se strachem je to jako s ohněm. Dobrý sluha, ale zlý pán. Strach nás může ochránit před nebezpečím, ale také nás může omezovat a bránit nám v naplnění našich snů. Jak se tedy vypořádat se strachem a překonat ho?

Strach

Jeden konkrétní příklad ze života

Dovolím si jeden příběh ze života.

Jedna slečna měla velký strach z okolí. Velký strach z lidí. Použití telefonu na volání a mluvení s lidmi bylo pro ní velmi stresující. Komunikace s okolním světem probíhala pouze po zprávách. Byla to její bublina a ve své komfortní zóně se cítila naprosto v klidu.

Jednoho dne rozhodla, že se pokusí opustit svou komfortní zónu, překonat svůj strach, a že bude zvedat příchozí hovory. Jednoho dne se jí stalo, že měla zmeškaný hovor na svém mobilním telefonu. Ruce se jí potily, ale zavolala zpátky na zmeškaný hovor. Na druhém konci pomyslného drátu se jí ozval mužský hlas. Právě za ní jel finanční poradce na domluvenou schůzku. Když jí volal, aby se omluvil, že bude mít malé zpoždění, tak telefon nikdo nezvedal. Už se otáčel a začínal se vracet zpět domů. A tahle slečna vystoupila ze své komfortní zóny, překonala svůj strach a zavolala zpátky na zmeškaný hovor. Potkali se, poznali se a dnes spolu mají dvě krásné děti a harmonické manželství.

Jak tento strach ovlivnil minimálně dva životy? Byl to dobrý sluha, nebo zlý pán? Jaká to byla emoce? Jak tahle emoce byla zvládnutá? Je to krásný příběh a je autentický. Ta slečna je dnes mojí ženou. Já tomu říkám osudová láska.

Co tedy se strachem dělat?

Pokud nás strach dokáže ovlivnit natolik, že nás paralyzuje a nedovolí nám se otevřít světu, postavit se výzvám a neustále nás nutí krčit se v koutě svého života, pak je něco špatně.

Se strachem je důležité naučit se pracovat. A nejenom žít se strachem, ale naučit se ho využívat. Využívat ve svůj prospěch. Použít strach, k dosažení svých cílů, použít strach k vlastnímu posunu, posunu sebe sama vpřed. A i s tímto strachem, pro některé lidi je to něco jako  ,,démon“, se dá postupem času naučit pracovat.

A i to je jedna z dovedností, se kterou může koučování velmi pomoct v životě člověka. Naučit využívat strach ve svůj prospěch.

Pár tipů na démona

V tomto článku se podíváme na několik tipů, jak se zbavit strachu a žít plněji. Strach není nepřítel, ale spíše signál, že je třeba něco změnit. Strach nám ukazuje, co je pro nás důležité a co nás zajímá. Strach také aktivuje naše tělo a mozek, aby byly připraveny na akci.

První krok k překonání strachu je uvědomit si ho a pojmenovat ho. Čeho konkrétně se bojíme? Jaký je nejhorší scénář, který by se mohl stát? Jak pravděpodobné je, že se stane? Jak bychom se s ním vypořádali? Tímto způsobem získáme větší kontrolu nad našimi myšlenkami a emocemi.

Druhý krok je vystavit se strachu postupně a opakovaně. Pokud se bojíme například veřejného vystoupení, můžeme začít s malými kroky, jako je mluvení před zrcadlem, před rodinou nebo přáteli, před malou skupinou lidí a postupně zvyšovat obtížnost. Tímto způsobem si budujeme sebedůvěru a zvykáme si na situaci.

Třetí krok je změnit náš pohled na strach. Místo toho, abychom ho vnímali jako nepříjemnou a negativní emoci, můžeme ho chápat jako vzrušení a výzvu. Strach nám dává energii a motivaci k tomu, abychom dosáhli našich cílů. Můžeme si říkat: “Jsem nervózní, protože mi na tom záleží. Jsem nadšený, protože to bude skvělá příležitost.”

Čtvrtý krok je najít podporu a inspiraci. Nemusíme čelit strachu sami. Můžeme hledat pomoc a radu od lidí, kteří mají podobné zkušenosti nebo jsou odborníky v dané oblasti. Můžeme také číst knihy nebo sledovat videa o lidech, kteří překonali své strachy a dosáhli úspěchu. Tímto způsobem si uvědomíme, že strach je normální a překonatelný.

Strach

Horolezec

Horolezec lezoucí na skálu. Na vysokou kolmou skálu. Bude mít strach? Už víme, že strach je emoce. A hlavním předpokladem, zda se dostane až na vrchol je, jak bude mít svou emoci zvládnutou a jak sní dokáže pracovat. Jak jí dokáže využít ve svůj prospěch.

A teď si představte, že ten horolezec jste vy. Ano vy, kdo čte tento článek. Ale tou skálou, kolmou kluzkou skálou, je Váš život. Kde se teď vidíte? Kde jste? Pořád v základním táboře, nebo už jste se posunuli do prvního výškového tábora. Chcete se posunout dál a stoupat stále víš na naši skálu, Vaším životem? 

Pokud cítíte nějaké limitující emoce, limitující strach, něco, co vás brzdí a nedovolí vám se rozletět vstříc vašim snům a cílům, pak je tady právě pro vás koučink. Věřím, že vám dokáže otevřít pohled a ukázat vaše cesty. Naučit se nejenom vnímat vaše emoce, ale především s nimi pracovat. Pracovat s nimi tak, aby vás vaše strachy a emoce posouvaly dál a mohli jste dosahovat svých cílů.

Závěrem bych chtěl říci, že strach je součástí života a není třeba se ho stydět nebo utíkat před ním. Strach nám může pomoci růst a rozvíjet se jako lidé. Pokud budeme pracovat na našem strachu s odvahou a optimismem, můžeme dosáhnout cokoliv, co si přejeme.

A právě proto jsem tady pro Vás všechny já. Stačí jen napsat, zavolat a domluvit si termín sezení. Jsem tady pro Vás.

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *