Jak se vyznat v labyrintu života aneb co doopravdy chceš?

Labyrint života, labyrint, život, koučink
Koučink

Jak se vyznat v labyrintu života aneb co doopravdy chceš?

Mnoho z nás má pocit, že život, nebo taky svět, je jako velké bludiště plné zmatku a nejistoty, ze kterého nevede cesta ven nebo je příliš těžké ji najít. Bludiště tak velké a složité…Jako bychom se snad ztratili v labyrintu života. V jeho středu slyšíme nepříjemně pravdivé otázky

 • Chybí vám v životě harmonie a klid?
 • Potřebujete zlepšit vztahy s blízkými či na pracovišti? 
 • Postrádáte smysl života a hledáte své životní poslání?
 • Omezují vás vaše přesvědčení a vlastnosti?
 • Jste nespokojení a přenášíte negativitu na lidi kolem?
 • Cítíte, že potřebujete v životě změnu, ale máte obavy?
 • Nejste schopni si užívat života?
 • Nemůžete dosáhnout pocitu naplnění?
 • Pro samou práci nemáte čas radovat se z maličkostí?
 • Pečujete o ostatní a zanedbáváte sebe?
 • Je toho na vás prostě moc?

V dnešním světě můžeme být cokoli. Nabízí se nám nepřeberné množství možností všeho – od vzhledu a módních stylů přes rozmanité zájmové aktivity až po pracovní uplatnění a způsoby seberealizace. Můžeme si vybrat, co chceme jíst, kam chceme jet na dovolenou, jaké chceme auto. Můžeme se rozhodnout, co si budeme myslet, o co se budeme zajímat, co budeme říkat, jak se budeme chovat a s kým se budeme stýkat. Můžeme si dokonce vybrat být šťastní…

Život je rychlý a náročný, není čas se zdržovat nedůležitými věcmi. A někdy není čas ani na ty důležité. Jsme zahlceni informacemi a vjemy, které mnohdy ani nestačíme zpracovat. Neustále se porovnáváme s ostatními. Pořád se za něčím honíme nebo něco oddalujeme. Z našich životů se vytrácí radost, klid, umírněnost, vděčnost a hlavně lehkost.

labyrint života, labyrint, život, koučink

Chceme to tak?

Jsme obtěžkáni starostmi a povinnostmi. Negativní zprávy na nás útočí ze všech stran. Prožíváme stres, obavy, úzkost, zklamání, beznaděj. Jsme realisté a v našich každodenních životech zbývá málo místa pro pozitivní prožitky a optimismus. Počkat! Negativity už bylo dost! Kam jsme se to dostali? Vždyť to tak být nemusí! Je čas na změnu. Změnu myšlení, vnitřního nastavení, prožívání a potažmo celého života.

Pojďme na to

Většinou si dokážeme určit, co nechceme. Nechci setrvávat v práci za stávajících podmínek, nechci partnera, na kterého se nemůžu spolehnout, nechci bydlet s rodinou na vesnici a dennodenně dojíždět do města, nechci nemít čas si přečíst knížku, na kterou se dlouho těším, nechci zanedbávat děti kvůli práci, nechci se v jednom kuse stresovat a být unavená, nechci jenom přežívat…Těžší však je ujasnit si, co a jak chceme namísto toho. Jak by vlastně vypadal náš ideální život? V čem bychom byli spokojení? Za jakých okolností? Dovolme si tu představu…

Co dál?

Jedna věc je tedy stanovit si, co ve skutečnosti chceme. Druhá, neméně významná, věc, která s tím jde ruku v ruce, je identifikovat své potřeby. Co potřebuji, abych byla spokojená? Abych se cítila lépe? Co potřebuji vidět, slyšet, cítit? Co zažívat? Doma, v rodině, v práci, u sebe a od ostatních. Co potřebuji vyjádřit? Co mi dodává sílu? Co mi chybí? Pro někoho to může být potřeba vůbec začít přemýšlet o svých potřebách a hledat tak cestu ven z bludiště života. Uvědomění a pojmenování potřeb je jako odrazový můstek pro další posun v životě.

Co když ale potřebujeme, aby nám s tím někdo pomohl? Aby nás někdo nezaujatý, nestranný provedl celým tím spletitým labyrintem? Přesně pro tyto případy (avšak zdaleka ne jen pro ně) je tu koučink

Koučink

Aha...

Koučink představuje elegantní a hlavně efektivní způsob, jak se v bludišti světa zorientovat a najít cestu ven z labyrintu života. Kouč nám správnou cestu přímo neukazuje, jen jde po našem boku a je nám oporou. Východ nacházíme sami pomocí nových uvědomění a zjištění, ke kterým nás kouč rozmanitými otázkami a technikami vede. Jednoduše nám pomáhá vidět, co jsme neviděli, a vědět, co jsme nevěděli.

Nejprve odhalíme své potřeby, přání a představy a v dalším průběhu se pak zaměříme na postupné zlepšení situace překonáním omezujících faktorů, stanovením cílů a jejich dosažením. Všechny snahy kouče (i klienta) se sbíhají do jednoho bodu: větší spokojenost klienta.

Naše labyrinty života jsou velice složité a mají mnoho slepých uliček a překážek. Proto nelze očekávat, že se dostaneme ven ze dne na den. 

Nový model

Když sami sebe více poznáme a ujasníme si, co potřebujeme, na čem nám skutečně záleží a co chceme, můžeme se pustit do plánování nového, přehlednějšího života.

Středobodem bude naše nejvyšší priorita a vše ostatní uspořádáme kolem ní. Najdu si takovou práci, která bude slučitelná s rolí matky malých dětí. Domácím pracím se budu věnovat až poté, co si splním každodenní ranní rituál. Dám přednost klidnému večeru s partnerem, abychom prohloubili náš vztah, před oblíbeným seriálem. V neděli prostě budu chodit do kostela a navařím dopředu v sobotu. Budu se snažit nezanedbávat své potřeby!

Jsem venku z labyrintu života

Cesta ven byla klikatá, místy poněkud nepříjemná, těžká, v jednom snad neschůdná. Nebyla ale zas tak dlouhá a naučila nás spoustu nových užitečných věcí. Jsme konečně venku z toho šíleného zmatku. Stále jsme sice svědky nepěkných událostí a slyšíme negativní zprávy, stále čelíme problémům a změnám, s nimiž jsme nepočítali. Stále se musíme rozhodovat, každou chvíli. Ale všechno je teď lehčí, světlejší, klidnější, veselejší, příjemnější…a říkáme si:

 • Zvládám to!
 • Jsem tak ráda za to všechno, co mám!
 • Takhle mi to vyhovuje a takhle to funguje!
 • Jsem spokojená a můžu být oporou svým blízkým!
 • Cítím klid a vyrovnanost!
 • Zbavila jsem se nesprávných přesvědčení a zlozvyků!
 • Dávám prostor i sobě!

Nezapomeňme, že si můžeme vybrat být šťastní a spokojení… 

Pojďme společně najít cestu ven z vašeho bludiště! Ráda budu vaším průvodcem! 

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *