Jak nás naše mysl ovlivňuje?

Jak nás naše mysl ovlivňuje?
Mysl a myšlení Koučink

Jak nás naše mysl ovlivňuje?

Mysl je jako mohutný strom, jehož kořeny sahají hluboko do země, kde hledají živiny a vodu. Stejně tak jako strom sahá hluboko do naší minulosti, odkud čerpá vzpomínky a zkušenosti, které tvoří základ naší osobnosti. Ať už si to uvědomujeme nebo ne, mysl nás neustále ovlivňuje svými vzpomínkami a emocemi. Je to jako nekonečná galaxie plná zákoutí, záhad a potenciálu. Je to místo, kde se rodí naše sny, touhy, obavy a strachy. A také je to místo, které nás často zadržuje v pasti minulosti nebo nás nutí neustále přemýšlet o budoucnosti.

Představte si chvíli vaši mysl ne jako strom, ale jako velký dům. V tomto domě jsou různé místnosti plné knih – některé jsou plné vzpomínek na minulost, jiné obsahují naše plány a obavy ohledně budoucnosti. A uprostřed tohoto domu je malý pokoj bez jediné knihy, je to pokoj přítomnosti. Bohužel pro mnoho z nás je tento pokoj často prázdný a zapomenutý. Mnoho lidí si dokonce říká: „Jsem svou myslí?“ Ale co když ještě nenastal čas omezovat se pouze na svou mysl?

Vzpomínky a myšlenky

Přestože si nemůžeme vybrat, které vzpomínky si ponecháme a které zahodíme, máme možnost ovlivnit, jakým způsobem nás tyto vzpomínky ovládají. Můžeme se rozhodnout přijmout minulost takovou, jaká je, a poučit se z ní. Anebo se můžeme nechat uvěznit strachem a hořkostí.

Jak je možné, že se ocitáme uvězněni ve svých myšlenkách na minulost nebo budoucnost? Proč nedokážeme žít v přítomném okamžiku?

mysl, scénáře

Co nás ovlivňuje?

Jedním z hlavních důvodů je strach, kterým nás naše myšlenky a vzpomínky ovlivňují. Je to strach ze selhání, ze změny, ze ztráty kontroly nad svým životem. Naše mysl nám podsouvá scénáře katastrofických událostí, které se mohou stát, pokud něco uděláme nebo neuděláme. Tyto scénáře se pak stávají našimi vnitřními démony, které nás nutí žít ve strachu a ovlivňují naše každodenní rozhodnutí.

Co může mysl způsobit?

Jednou jsem poznala muže jménem Jan. Jan byl velmi talentovaný malíř, už v dětství maloval krásné obrázky a s přibývajícím věkem byly jeho obrazy lepší a fascinující, ale i tak si nikdy netroufl svůj talent prodat nebo ukázat své obrazy veřejnosti. Důvodem byla jeho minulost – když byl malý, jeho otec mu řekl, že umění je zbytečné, že jeho obrazy nikdo nebude chtít, a že nikdy nebude schopen si vydělat peníze malováním a bude celý život živořit. Má si najít slušnou práci, aby měl jistotu po celý život, jako všichni ostatní lidi kolem. Proč by měl být originální a vyčnívat, co tím vlastně sleduje? Tato vzpomínka na něj tak silně zapůsobila a ovlivnila celý jeho dosavadní život.

Přestože věděl, že má velký talent a rád by se živil jako umělec, nedokázal překonat svůj vlastní strach ze selhání a zklamání svého otce. A tak místo toho pracoval v práci, kterou nesnášel a trpěl každý den myšlenkami na to, co by mohl dělat sám pro sebe, a jak se vymanit z vlivu tohoto strachu, který si vytvořil již v dětství.

Nevěděl, že jeho mysl, ale i Jan jsou však také schopni transformace a uzdravení. Jan má možnost pracovat na své emocionální ráně, objevit sílu odpuštění svému otci a osvobození se od nastaveného myšlení, které si díky němu jako dítě vytvořil. Tímto způsobem může otevřít uzavřené dveře k novým možnostem a šťastnější budoucnosti.

Jak začít a jak to změnit?

Jak tedy můžeme začít žít v přítomném okamžiku a naučit se ovládat naši mysl? Klíčem je uvědomit si, že myšlenky, které nás ovládají, jsou často založené na strachu a ne na realitě. Musíme se naučit rozpoznat tyto myšlenky, začít je pozorovat a přestat jim dávat moc nad naším životem.

Mysl je náš vnitřní hlas, který neustále spekuluje, přemýšlí, komentuje, ponouká, kritizuje, porovnává a stěžuje si. Většinou to není o situaci, ve které se právě nacházíme, ale souvisí to s minulostí nebo s budoucností. Je nutné se tedy naučit udělat opak, pozorovat tyto myšlenky a poslat je pryč, protože tyto myšlenky nám neslouží, jen vyvolávají emoce, které mají kořeny v minulosti a zároveň se promítají i do budoucnosti.

meditace, mysl

Meditace

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak toho dosáhnout, je meditace.

Meditace nám pomáhá uvolnit se od nepříjemného stresu a napětí každodenního života a učí nás soustředit se na své dýchání a přítomný okamžik.

Pomocí meditace můžeme začít vnímat své myšlenky jako mraky na obloze – mohou být temné a hrozivé, ale nakonec projdou a za nimi zase vyjde slunce. Myšlenka tím ztratí moc nad námi a rychle odejde. Minulost nemá šanci přežít v přítomnosti, je to jen vytvořená iluze ovlivňující pomocí emocí naši budoucnost, která také v přítomnosti neexistuje.

Vděčnost

Další metodou je praktikování vděčnosti. Každý den si najděte chvilku, kdy si uvědomíte všechno dobré ve svém životě – i ty nejmenší věci, které jste si doposud ani neuvědomovali.

Všechny tyto vděčnosti si zapisujte do „deníku vděčností“, kdy tímto způsobem začnete vnímat svůj život pozitivněji a budete více soustředěni na přítomnost. Můžete využít i afirmace, které můžou pomoci, abyste si udrželi pozitivní vnímání světa.

Komunikace

A konečně – komunikujte se svými blízkými o obavách a strachu, které máte. Často zjistíme, že sdílením našich myšlenek a pocitů s ostatními získáme nový pohled na svůj život a překonáme své vnitřní démony, kteří ovlivňují naše myšlení. Můžete využít i odborníky, kteří pomáhají najít způsoby a cesty k nalezení vnitřní rovnováhy.

Klíč k rovnováze

Život je krátký a nestojí za to ho trávit uvězněni ve svých myšlenkách na minulost nebo budoucnost.

Objevili jsme tajemství mysli a její schopnost ovlivňovat nás prostřednictvím minulosti. Naučme se žít v přítomném okamžiku, ovládat naši mysl a zahánět myšlenky, které nechceme. Ať už toho dosáhneme meditací, vděčností nebo komunikací, klíčem je uvědomit si, že máme sílu změnit svůj život k lepšímu.

Rádi byste využili pomoci někoho nestranného? Někoho, díky komu můžete právě získat nový pohled, překonat své démony a nalézt rovnováhu?

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *