Jak se osvobodit od nežádoucích pocitů

freedom-2022-03-04-18-19-10-utc
NLP Mysl a myšlení NLP v životě

Jak se osvobodit od nežádoucích pocitů

Mnoho z nás se téměř denně setkává se stresem, návaly úzkosti nebo nervozitou. Někteří berou tyto stavy jako normální a běžné, nebo si bez nich život už ani nedokáží představit. Přitom k odstranění těchto negativních stavů nám může pomoci naše vlastní tělo.

Všimli jste si někdy, že když se nějak cítíte, tak děláte v dané chvíli stejné pohyby a máte stejné chování, jako když jste tyto emoce prožívali již dříve? Naše tělo je totiž naučeno se při pociťování dané emoce chovat stejným či velmi obdobným způsobem, jako když tuto emoci prožívalo před nějakým časem.

S naším tělem se v rámci pocitů a emocí dá velmi dobře pracovat. To věděli i zakladatelé NLP, kteří vytvořili speciální NLP metodu pracující s vizuálními představami, pocity a určitými body na těle, kde se dají jak rušit pocity nežádoucí, tak naopak ukládat pocity žádoucí.  

Moudrost I. P. Pavlova

Slavný psycholog, I. P. Pavlov prováděl v minulém století své proslulé pokusy se psy. Při těchto pokusech naučil své psi reagovat na zvuk zvonku slintáním, neboť si jej psi spojili s jídlem, kterému se jim posléze dostalo.

I my se můžeme, tak jako Pavlovovi psi, naučit reagovat nějakým způsobem na určitý stimul. Díky častému opakování daného pohybu, doteku, chování atd., když se nějak cítíme nebo se nacházíme v daném stavu, si můžeme „ukotvit“ novou reakci a uklidnit se.

Osvobození se od nežádoucích pocitů

Pojďte si nyní představit, že před Vámi stojí prezentace Vašeho životního projektu. Minuty do začátku se zkracují, a Vy jste čím dál tím víc a víc nervózní a propadáte panice.

Co když se přeřeknu? Co když můj projekt nikoho neosloví? Co když zapomenu na to, co mám říkat?…

Zatímco se nám tyto myšlenky honí hlavou, vzpomeneme si na pohyb, který nám vždycky pomáhal se uklidnit. Může to být stisknutí nějakého velmi specifického místa na těle, například zápěstí. Pokud se zaměříme na své tělo a chvíli v tomto stisknutí setrváme, můžeme později pocítit, jak z nás nervozita opadá a panika mizí. 

Možná nějaký typ takového pohybu používáte již řadu let, a čím více jej opakujete, tím více Vás přirozeně vrací do žádoucího stavu, jakým je například klid. A tohle je síla NLP metody, která se používá při kotvení žádoucích pocitů na těle. 

Kromě osvobození od nežádoucích pocitů Vám může metoda kotvení, nebo-li ukládání žádoucích pocitů a stavů, pomoci k většímu sebevědomí a sebedůvěře ať už při vystupování před skupinou, telefonování, při motivaci aj.

- young woman drinking sparkling water after yoga pr 2022 08 01 04 46 46 utc 1 scaled e1666032336160

Jak si ukotvit příjemný pocit na svém těle?

  1. Pohodlně se usaďte na klidné tiché místo a párkrát se zhluboka nadýchněte. Na pozadí si můžete pustit svou oblíbenou hudbu, pokud Vám je to příjemné.
  2. Uvědomte si, který pocit byste nejvíce potřeboval/a mít v nějaké situaci, kterou aktuálně ve svém životě řešíte (ať už jde například o vnitřní klid nebo stabilitu při komunikaci a vystupování, řízení auta nebo více sebevědomí při oslovení opačného pohlaví).
  3. Vyberte si na svém těle bod, který můžete kdykoliv stisknout (nejvhodnější jsou místa na ruce).
  4. Vzpomeňte si nyní na chvíli, kdy už jste tento pocit nebo stav opravdu měl/a. Vybavte si každý detail té chvíle – kde se to odehrávalo, zda byly na pozadí nějaké zvuky, jaký postoj jste měl/a, jak jste dýchal/a. A ve chvíli, kdy budete prožívat stejné pocity, můžete si stisknout nějaký Vámi zvolený bod na těle po dobu zhruba pěti vteřin.
  5. Předchozí krok můžete několikrát opakovat a přidávat další chvíle spojené s Vaším příjemným pocitem. Opakováním se pocit nebo stav více spojí s bodem na Vašem těle. 

NLP techniky dokáží být jednoduché a lehké, stejně tak mají ale určitá pravidla, aby měly do budoucna žádoucí efekt. Při našich sezeních s klienty řešíme každou situaci více do hloubky, a díky tomu se nám společně daří budovat klientovo žádoucí cíle.

Pokud vnímáte, že se chcete osvobodit od něčeho, co Vám již neslouží, případně potřebujete posílit svůj vnitřní klid, sebedůvěru nebo sebevědomí, pak Vám s tím může pomoci vyškolený NLP Praktik.

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *