Oční vzorce v NLP

oční vzorce
NLP NLP v životě

Oční vzorce v NLP

Oční vzorce se v NLP používají, aby nám pomohly zjistit, kde a kdy se ve své mysli a v dané situaci člověk nachází. Pomáhají nám určit, co si člověk myslí.

Ačkoli mají dané reprezentační typy své typické oční vzorce, neznamená to, že je v nich drží neustále. Znamená to, že i když má kinestetický typ tendence dívat se dolu, nebudu se tím směrem dívat pořád. Když si bude chtít vzpomenout na nějaký obraz z minulosti, podívá se nahoru doleva (pozor na leváky), stejně jako vizuální typ a když si bude chtít vybavit zvuk, pohlédne doleva jako typ auditivní. 

POHLED DOLEVA
  1. Nahoru

Pokud náš pohled směřuje doleva nahoru, pak se snažíme si vybavit vizuální podobu něčeho, co se nám uložilo do dlouhodobé paměti. 

Jedná se také o typický pohled vizuálů. 

  1. Do středu

Když se díváme doleva do středu, obvykle si vybavujeme zvuky, melodie hudbu a nebo konverzace z minulosti.

Tímto směrem se často dívají auditivní typy. 

  1. Dolu

Pokud se člověk dívá dolu doleva, znamená to, že v jeho hlavě probíhá sebedialog, vnitřní konverzace. 

POHLED DOPRAVA
  1. Nahoru

Stejně jako u pohledu doleva, se i pohled doprava nahoru jedná o vizualizaci nějaké události. Rozdíl je v tom, že při pohledu doprava se snažíme o konstrukci vizuální podoby nějaké scény nebo události. Jedná se čistě o naší fantazii a představivost. 

Existuje zde však jeden chyták! Pokud se nám podaří vybudovat vizuální scénu v naší hlavě a chce si jí opět vybavit, náš pohled se zprava přesune tentokrát doleva. Děje se tak proto, protože již vzniklá scéna se nám přesunula do dlouhodobé paměti a my si jí potřebujeme pouze vybavit, už jí znovu nevytváříme. 

  1. Do středu 

Při pohledu doprava do středu si vytváříme nový zvukový zážitek. Opět se jedná o výplod naší fantazie a funguje zde stejný chyták jako u vizualizace nových situací. 

  1. Dole

Pokud se člověk dívá dolu doprava, pak si vybavuje a prožívá pocity. Je jedno, zda jsou současné, minulé nebo zda jsou vyvolány nějakou představou. 

Tento sklopený pohled je typický pro kinestetický typ.

Analytický typ

Pokud jste zažili nebo znáte někoho, kdo málokdy nebo skoro vůbec netěká pohledem do stran, ale pouze nahoru a dolu, může se jednat o takzvaný analytický typ nebo tzv. audio-digitální typ

Pro tento typ je typické zpracovávání dat a věcných zkušeností, a proto se u něj málokdy vyskytují polohy očí, které by naznačovaly, že se nachází v minulosti nebo ve své představivosti. Potřebuje se nacházet teď a tady a přesně tam směřuje jeho pohled

Zaujalo vás to? Pak se přihlaste na jeden z našich výcviků a kurzů NLP a osvojte si metody neurolingvistického programování v praxi.

A také sdílejte tento článek a buďte první, kdo o něm dá vědět i svým kolegům.

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *