Jak najít tu správnou nit ze zamotaného klubka

Jak najít tu správnou nit ze zamotaného klubka
Koučink

Jak najít tu správnou nit ze zamotaného klubka

Cestou necestou

Život je cesta, po které se každý z nás vydává jiným směrem, někdo jde úzkou pěšinou a rád vnímá okolní krajinu, ticho a zpěv ptáků. Další se cítí nejlépe na rušném bulváru s krásnými výlohami, že až oči přecházejí. Cest je nekonečné  množství a my si volíme tu svoji. Máme tu možnost, nemusíme, ale
chceme.

A pak nastane čas, kdy stojíme na křižovatce a vlastně si nedovedeme poradit, jakým směrem se vydat, jaký je náš cíl. Představ si křižovatku a směrové tabule. Přímo před Tebou vede klikatá cestu na vysokou horu a Ty toužíš být na vrcholu a vidět dole pod sebou tu krásu. Ta touha je jako živel v Tobě, co Ti nedá spát. Je to cíl, kam chceš dojít, ale něco Ti brání. Druhá cesta zpátky. Víš, že je dlouhá a nevidíš na ní v tuto chvíli nic, co by Tě dokázalo uspokojit a naplnit. Nevidíš na ni cíl. A ty cesty do stran? Vidíš tam vyprahlou půdu a krajinu, která postrádá energii, kterou bys potřeboval? Ale je rovná a snadná? Asi chápeš, kam tím mířím. Cílem je pochopit sám sebe a vědět, co nás motivuje. Jaký je Tvůj sen, co Tě dělá šťastným, co je pro Tebe důležité.

- Tyrkysovy Leto Fotka Plaz Citat Post na Facebook 1200 × 628 px 2023 08 21T113402.384

Zastavení se na cestě

Pokud nevíš, jak dál, který z cílů si vybrat a jak najít správnou cestu, pak už uvědomění si této skutečnosti znamená, že jsi na dobré cestě. A já Ti ráda pomůžu cíle dosáhnout. Sedneme si na křižovatce na lavičku opodál a budeme rozplétat klubko cest, kterými se vydat. I když ta cesta bude plná výzev a překážek, bude Ti to dávat smysl a stojí za to si ji vybrat. Budeš se dívat dopředu a budeš vědět, čeho chceš dosáhnout.

Musím Ti ale nejprve říci, že jde o tvůrčí a kreativní proces. Během něj budeme hledat individuální
řešení, která vedou k rozvoji ve zvoleném cíli.

Probudíme Tvůj potenciál, který v sobě máš. Nebude to poradenství, kdy Ti budu říkat, jak postupovat, protože Ty sám to ve svém nitru máš, cítíš to, ale něco Ti v tom brání. Najít odpověď v Tvém nitru můžeme společně – pomocí správných metod, otázek, technik a nástrojů. Ponoříme se do Tvého podvědomí.

Není to proces pro každého, protože ne každý skutečně chce. Musíš chtít, opravdu chtít. Věřím, že nebudeš litovat. Tvůj život zažije raketový start. Najdeš v sobě motivaci a vnitřní zdroje, odstraníš svá limitující přesvědčení a mylné představy, že „něco“ nejde. Každý z nás na této křižovatce stál a chtěl se vydat z přítomnosti do budoucnosti za hlasem svého nitra, své touhy. I já jsem touto cestou prošla.

Co nám brání v tom najít svůj cíl a zlepšit svou kvalitu života?

  • Toxický partnerský vztah, který Tě nenaplňuje?
  • Práce, která Tě nebaví, ale znamená pro Tebe existenční jistotu?
  • Tvá motivace je na nule a nic Ti nedává smysl?
  • Cítíš, že jsi blízko k vyhoření a nevíš, jak tento stav změnit?
  • Žiješ ve stereotypu, nenalézáš nová řešení, a jsi tak nenaplněný, plný sebekritiky?
  • Chceš si zvýšit svou duchovní úroveň, ale potřebuješ ten první krok, který Tě navede správným
    směrem?
  • Hledáš sebelásku, ale nevíš, kde ji hledat?
  • Máš nízké sebevědomí a myslíš si, že na změnu už nemáš a blokuje Tě strach?

Neměj obavy, změnou naší mysli můžeme sled událostí ovlivnit.

Správný směr

Věřím, že máš v sobě potenciál s cílem výstupu na vysněnou horu.

Půjdeš magickou zahradou plnou života, květů, stromů a překonáš občasnou nástrahu v podobě strmého úseku s balvany a kameny. Ale právě na ty balvany budeš vzpomínat, protože Ti připomenou, že snadný život zalitý barvami je fantazie, ne skutečnost. Nic není bílé nebo černé, existuje dualita, která se doplňuje, stejně jako se střídá noc a den, a doplňují se svítáním a soumrakem. Bez negativních zážitků bys nedokázal pojmenovat ty pozitivní.

Co dál? Odpověděli jsme si tedy na otázku, co ve skutečnosti chceš. Teď ještě, co pro to můžeš udělat a co Ti to přinese.

Naformuluješ si pozitivní cíl. Dáš mu rozměr, důležitost, velikost a uvidíš svůj sen. Najdeš to, s čím lze okamžitě začít. Budeš vědět, že Tvůj cíl je ovlivnitelný Tvým úsilím, nebude jeho naplnění záležet na externích vlivech, na ostatních.

Budeš si umět představit konkrétní kroky toho, čeho chceš dosáhnout a bude to pro Tebe lákavé včetně
představ, barev a zvuků, které Tě budou doprovázet.

Budeš znát svoje adekvátní zdroje, schopnosti, talenty, zkušenosti, které povedou k dosažení cíle. A v neposlední řadě najdeš dostatečnou velikost svého cíle, který bude odpovídat Tvým možnostem.

Společně najdeme interference, které odvádí Tvou pozornost od cíle a posílíme Tvou důvěru, uvědomění
si a odpovědnost, díky čemuž budeš myslet samostatně, uvědomíš si více možností při řešení problémů a přijmeš odpovědnost za výsledek.

SWOT analýza

SWOT analýza

Aby toho nebylo málo, budeme se věnovat i SWOT ANALÝZE.

Strenght – Silným stránkám, co Ti jde, co dobře umíš, v čem vynikáš, v čem jsi silný.

Weakness – Slabým stránkám, co Ti naopak nejde, co ještě neumíš, v čem to není úplně perfektní.

Opportunities – Příležitostem, kde vidíš svoji šanci, kde leží Tvůj potenciál.

Threats – Hrozbám, kde vidíš rizika, co Tě může ohrozit.

Má smysl posilovat to silné, co je v Tobě a neztrácet energii pro to, co Ti nejde. A věř mi, že věk je jen
číslo a na zlepšení kvality života je čas kdykoliv.

Často potkávám na horách na běžkách sportovce, kterým hádám věk 80 let. Jsem podstatně mladší, a
přesto mne na běžkách utečou. To mě motivuje a vidím, že něco jde a ne, že to nejde. Tento typ energie v sobě každý máme, ale někdy jej musíme znovu objevit.

Už cítíš ten vnitřní zápal a chceš jít vstříc ke svému cíli do budoucnosti, krok za krokem?
Chceš žít, chceš milovat, chceš poznávat a zanechat po sobě duchovní odkaz, být v srdcích druhých? 

Pak není na co čekat.

Cíl

Neváhej a rozhodni se ještě dnes. Protože co můžeme udělat dnes, neodkládáme na zítřek. To nejdůležitější je totiž jednat a posouvat se kupředu směrem k našemu cíli. Neprokrastinovat, neodkládat, nebát se selhání, chyb a pokud se něco nepodaří, brát to jako výzvu nezdar překonat.

Najdeme, co vlastně chceš (cíl), pak se budeme věnovat tématu, které právě pociťuješ (realita). Dále budeme hledat plusy a mínusy pro jednotlivé možnosti a ceny.

Zeptáme se, co dalšího můžeš udělat (možnosti a volby) a jak si udržíš motivaci cíle dosáhnout (vůle ke změně). A konečně se podíváme, jaké máme nástroje, jak plán zrealizovat, jak změnit úroveň hodnot a životních priorit, jak se naučit novým návykům systematicky a za poměrně krátkou dobu.

Takže jdeme do toho? Tady a teď? Cíl čeká.
Chceš s námi tedy to klubko rozmotat?

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *