Jak fungují NLP techniky při koučování

NLP techniky
NLP NLP v životě

Jak fungují NLP techniky při koučování

Koučování samo o sobě

 

Dokáže pomoci ve chvíli, kdy se tzv. „zaseknete na jednom místě“ a nevíte kudy dál, ale i v mnoha jiných situacích – ve vztazích, v práci nebo byznysu, při studiu aj. Pracuje hlavně s Vaším vlastním uvědoměním, přesvědčením a očekáváním.

Donutí Vás se zamyslet jinak, přijít na nové nápady a podívat se na věc z jiného úhlu. Možná přijdete na něco, na co jste se už tak dlouho snažili přijít. Možná najdete poslední díleček puzzle, který Vám chyběl, aby se mohl Váš projekt uskutečnit. Ta zázračná věc na tom je, že Vám přijde jiná otázka, než na kterou jste zvyklí, nebo kterou si sami pokládáte.

Koučování je skvělé k uvědomění si, co vlastně v životě chcete, ke zhodnocení a přiznání si toho, kde vlastně aktuálně jste, k naplánování si toho, kam chcete jít a postupného dosahování určitých kroků na Vaší cestě, nejčastěji pomocí nových návyků. S dobrým koučem po Vašem boku dojdete ke svým určitým cílům nebo výsledkům mnohem snadněji a navíc budete chápat, proč jdete touto cestou a takovým tempem. To si totiž přesně Vy nastavíte. A co je jedna velká výhoda kouče oproti Vašim blízkým v rodině nebo přátelům? 

 

Kouč nesoudí, neradí a nehodnotí.

 

Jediný, kdo v konverzaci s koučem hodnotí a nachází odpovědi, jste Vy. Přebíráte tak 100% zodpovědnost sami za sebe. A to pro spoustu lidí není jednoduché, proč si to myslím?

Protože někdy si přímo přejeme, aby za nás řešili naše problémy ostatní. Aby nám někdo dal tu správnou radu. A někdy je pro nás pak snazší to hodit na ostatní, pokud nám poradí nějak „špatně“, že? Často se tak stále trápíme proto, že čekáme na někoho, kdo nám poradí tak, aby to bylo v souladu s námi samými.

Problém je ale v tom, že každý z nás vnímáme svět svým vlastním způsobem, skrze své filtry vnímání a úhly pohledu a skrze přesvědčení, která jsme převzali v okruhu těch, mezi kterými jsme se doposud pohybovali.

V koučování se tak pracuje s vlastní intuicí, protože možná někde hluboko uvnitř sama sebe tušíte, že Vy nejlíp víte. Vy jste ten nebo ta, kdo udělá to poslední rozhodnutí. Inspirace je určitě dobrá a navede Vás k novým nápadům a cestám. Ale konec konců Vy se vždy rozhodnete, zda jít tudy nebo tudy. Spoustu inspirace a odpovědí navíc stále nosíme v sobě, jen neznáme správné způsoby, jak se k nim dostat. Zaprvé je podstatné umět se zeptat správnou otázkou, zadruhé umět se dobře zeptat. 

I při koučování mohou přijít určité chvíle, kdy se Vám nebude chtít do něčeho jít, kdy narazíte na nějaké své hranice nebo limitující přesvědčení. Možná se budete cítit unavení, podráždění nebo zoufalí. A to vše je v pořádku.

Je to možná zkouška toho, jak moc si přejete dojít tam, kam jste původně chtěli. Pak je na místě se vrátit k otázkám Vaší motivace, proč jdete právě tudy. Nebo je to také chvíle, kdy Vám něco uvnitř říká, že nyní se máte více věnovat něčemu nedořešenému v sobě, abyste se mohli posouvat dále.

NLP techniky
A co Vás v tu chvíli vlastně brzdí?

Je to zdraví, fyzická nebo psychická pohoda? Jsou to vztahy – osobní nebo pracovní? Jsou to finance? Nebo Váš vnitřní hlas/ myšlenka/ pocit, které jdou proti Vašemu přání něčeho dosáhnout?

NLP a NLP techniky

NLP neboli neuro-lingvistické programování je souhrn metod, které pracují na hranici mezi naším vědomým a niterním (také podvědomým) uvažováním. Dokážou pokrýt vše, co nedokážeme zpracovat racionálně a jsou přímo ideální pro práci s emocemi. NLP metody vychází od známých terapeutů 20. století, jako jsou Virginie Satirová, Milton Erickson, Fritz Perls a další. Zakladatelé NLP jsou Richard Bandler A John Gringer, kteří tyto terapeuty přímo sledovali při jejich práci a vytvořili tak pomocí pečlivých studií souhrn praktických cvičení zaměřujících se na různé životní situace nebo cíle.

Základní myšlenkou NLP je, že každý vnímáme a komunikujeme více jedním základním stylem či vnitřní mapou:

– vizuální: obrazy, barvy, místa, vzhled, pozice, popisy 

– auditivní: všemožné zvuky, melodie, přímá řeč, jednotlivá slova

– kinestetický: emoce, pocity, zážitky, prožívání, teplota, doteky

Neplatí ale, že každý zastupujeme pouze jeden tento styl. Pouze více preferujeme jeden před druhým, nebo také v určitých situacích volíme spíše jeden z nich.

Na základě zjištění vnímání jedním z těchto stylů se pak volí určitá metoda na základě toho, s čím klient přichází. Myslím si, že velmi dobrým příkladem jsou mezilidské vztahy. Už jen to, že každý dáváme v komunikaci přednost určitému stylu, může zapříčinit jednotlivá nedorozumění a konflikty mezi lidmi.

Co je ale dalším kamenem úrazu, že se nám jen těžko chce zamýšlet nad tím, jak to vlastně vnímá ten druhý. Co je jeho/jejím cílem a co je pozitivního na jeho/jejím chování. Ve chvíli, kdy máme s někým konflikt, jsme soustředění z velké části sami na sebe – na své myšlenky nebo pocity a nechápeme proč se k nám ten druhý chová, jak se chová.

Dalším aspektem je pak zamyšlení se nad tím, proč my se v této situaci chováme, jak se chováme a co je naším cílem. Nyní, pokud Vám přišel na mysli vztah nebo komunikace s někým konkrétním, zkuste si nyní představit, že jste čistě nějaký nestranný pozorovatel těchto dvou osob. Co byste jim poradil/poradila?

NLP při tomto procesu oproti čistému koučování navíc pracuje s prostorem (někdy i časoprostorem), dále pak s různými kinestetickými prvky, určitými slovními prvky a nakonec i s vizuálními představami. To je také jedna z jeho sil. Díky různé kombinaci těchto prvků pro různé typy lidí pak pomáhá řešit myšlenkové i emocionální procesy v nás samých, které nastaví správným způsobem tak, abychom se jednou provždy mohli zbavit našich limitujících myšlenek nebo pocitů, strachů, konfliktů a dalších. 

A co je tedy tím zázrakem, který dokáže změnit naše vnímání v konkrétní situaci?

Je to opět komunikace se svým vlastním nitrem. Můžete si to vyložit různým způsobem. Někdo tomu říká podvědomí/ nevědomí. Někdo zas intuice nebo možná vlastní duše. Já nevím co je ten správný výraz pro Vás. Je to ale právě ta část nás samých, která v normálním fungování bývá opomenuta či přehlížena a my jí buďto neslyšíme nebo neposloucháme. Zaměřujeme se totiž v tu chvíli pouze na okolní svět. 

Proto pokud se někdy sejdete s NLP praktikantem, budete z velké části opět komunikovat hlavně sami se sebou, ačkoliv praktikant Vás povede speciálně uznaným postupem, který zvolí Vám namíru. To je také velká ukázka toho, že NLP je opravdu bezpečné, jelikož se soustředí na Vaše zájmy.

Umění nadhledu
NLP techniky

 

Posledním benefitem NLP, který bych chtěla v tomto článku zmínit, je umění nadhledu. Ten se různým způsobem objevuje téměř ve všech NLP metodách.                                         

Někdy nám totiž před tím, abychom se mohli zamyslet ať už nad pozicí nás samých nebo jiných, brání naše silné emoce nebo tok myšlenek, které nás přehlcují. A my se pak nemůžeme plně soustředit. Díky jakémusi vedenému vystoupení (ať už prostorovému, vizuálnímu) z prožívání určité situace získáváme nadhled, díky kterému můžeme velmi efektivně uvažovat nad tím, co by nám v tu chvíli nejvíce pomohlo. A toto uvědomění pak můžeme prakticky aplikovat ať už v doprožití určité situace nebo v jejím či podobným budoucím dění. 

NLP v kombinaci s koučováním jsou tak opravdu efektivní nástroje pro Vaši transformaci a osobní růst. Dokáží Vám srovnat si jednotlivé životní oblasti, vize a cíle. Pročistit je a dát je znovu do rovnováhy. Jako u všeho jiného ale platí, že je jen na Vás, kolik vlastní víry a úsilí do toho vložíte. Jak moc se tomu chcete věnovat a jak se tím ve svém životě chcete právě Vy obohatit.

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *