Důvěra v kouče
Polož si upřímně otázku – jak jsi spokojený se svým životem? Daří se ti v životě plnit to, co sis vytyčil? Jsi vůbec šťastný? Nebo cítíš, že o to už nějakou dobu usiluješ, ale pořád ti tam něco chybí, nějaká kostička puzzle, kterou neustále hledáš a ne a ne ji najít? Jaký bys chtěl mít život? Máš jasnou představu toho, co od života chceš?
Je těžké chtít, aby se nám něco splnilo, když vlastně člověk ani přesně neví, co chce. A to je důvod, proč by měl člověk mít svého kouče, který mu pomůže zodpovědět podobné otázky. Chci říct, ne že by mu radil, co má chtít a kde to najde, ale přesně ví, na co a jak se klienta ptát, aby si klient sám dokázal na tyto otázky odpovědět.
Je možné, že člověk ví, co chce, ale neví, jak se k tomu cíli dostat. To je také úkol kouče. Jeho práce spočívá především v tom, aby klientovi pomohl se dostat rychleji z bodu A do bodu B.
Někdy je to obtížné. Klientovi může chybět např. nějaký vnitřní zdroj. S tím si ale kouč také dovede poradit. Je několik technik, jež koučové používají právě proto, aby klientovi pomohli chybějící vnitřní zdroj ukotvit, a to ať už fyzicky (na těle) nebo např. pomocí symbolů.
Možná, že nejste spokojení ve své práci a plánujete změnu. Jen se k tomu odhodlat. Možná máte už i nějakou představu, co byste chtěli dělat. Třeba se vám ohledně toho honí v hlavě desítky (ne-li stovky) myšlenek a potřebovali byste tomu dát nějaký řád, ujasnit si to. Důvěřujte svému kouči, určitě vám s tím rád pomůže.
Podívá se společně s vámi kam směřujete a společně nadefinujete jednotlivé kroky, abyste svého cíle dosáhli mnohem dříve než kdybyste se v tom nadále “plácali” sami tak jako dosud. Kouč toto téma s vámi detailněji rozebere pomocí vhodně zvolených otázek a vy si možná uvědomíte, že vlastně nevíte, na co jste čekali, protože něco pro svůj záměr můžete udělat už dnes.
Měli jste někdy špatný pocit z nějaké situace nebo konfliktu? Trápí vás pocit, že vaše chování v daném kontextu nebylo adekvátní? Nebo vás trápí něco, co vám někdo jiný udělal nebo řekl? Můžete se k té situaci vrátit, s koučem ji rozebrat. Když člověk například pochopí, proč se ten druhý v té dané situaci zachoval právě tak, jak se zachoval, a uvědomí si, že to vlastně z jeho pohledu bylo chování s dobrým záměrem, přestane dotyčného ta situace sžírat a výrazně se mu uleví.
Pociťuje-li člověk směrem k druhému nějaké negativní emoce, musí si také uvědomit, že tím škodí především sám sobě. Netrestá tím nijak toho druhého, ale právě a jenom sebe. Už jen to, že myslíme negativně ovlivňuje naše následné chování, činy. A tak v tom stavu vlastně setrváváme pořád.
Je těžké se vymanit, pokud nechceme změnit své myšlení.
Je velmi žádoucí si uvědomit, že vše, co se děje, je vlastně v pořádku. I když nám to v ten daný moment může připadat jako opravdová katastrofa. Postupem času, když se na tu situaci podíváme s určitým odstupem, si však můžeme uvědomit, že to tak vlastně mělo být.
Dokonce můžeme být ještě nakonec rádi, že to tak tehdy dopadlo, protože nás to neskutečně posunulo dopředu a dnes bychom bez té zkušenosti rozhodně nebyli tam, kde jsme.
Najdi si svého kouče a staň se tou nejlepší verzí sebe sama. Jdi si za svými sny, soustřeď se na to, co chceš, zapomeň na to co nechceš. Všímej si všeho, co říkáš. Všímej si každé myšlenky, která ti vytane na mysli. Ty negativní hned zažeň. Nahraď je třeba nějakou hezkou vzpomínkou nebo myšlenkou na něco pozitivního co tě třeba čeká, na co se těšíš. Naše myšlenky ovlivňují naše pocity. Naše pocity mají vliv na to, co a jak děláme. A pak to podle toho taky vypadá.
Velmi zajímavou technikou je také výlet do našeho podvědomí, samozřejmě za přítomnosti vašeho kouče, který zde funguje podobně jako turistický průvodce.
Podvědomí nám může pomoct zodpovědět některou z otázek, které nás trápí. Může nám třeba poslat nějaký symbol, který si můžeme libovolně interpretovat a ještě se třeba našeho podvědomí následně zeptat, zda je tato interpretace správná.
Cílem většiny technik je tak především přivést klienta k uvědomění. Těch uvědomění bude celá řada, není to otázka jednoho sezení. Klient může být např. orientovaný na problém a kouč mu pomůže se správně nasměrovat, aby se začal soustředit na výsledek. Dojde k přerámcování z té destruktivní cesty plné stížností a problémů na cestu hledající řešení.
Cílem je tedy změna postoje a orientace na výsledek. Je to všechno v hlavě. Mnozí to vědí, jen nevědí, jak to správně uchopit, jak s tím pracovat. A od toho je tady kouč!
Kategorie
Poslední příspěvky
Oblíbené štítky