Sílou sebevědomí k odvaze – 1.část

an-inspirational-walk-down-the-road-of-life-2022-11-02-17-21-34-utc
Mysl a myšlení Koučink

Sílou sebevědomí k odvaze – 1.část

Buď odvážný! Buď silný! Přestaň se už tak podceňovat!

Tyto výroky jsme každý už nepochybně někde slyšeli. Ať už v televizi, motivačním proslovu nebo přímo z úst našeho blízkého.

Naše společnost si zakládá na tom, abychom byli odvážní. Bohužel celý společenský koncept odvahy má podobu neohroženosti, síly a risku. Když o někom mluvíme jako o odvážném, často jej vidíme jako člověka, který se nebojí ničeho a nic jej nerozhodí. Podle některých je ale odvaha vlastnost, s níž jsme se buď narodili a nebo prostě máme smůlu. A přesně tady je ten největší problém.

Není tedy divu, že kolem sebe máme tolik lidí, kteří mají nízké sebevědomí, problémy se sebeúctou, zkreslené sebehodnocení nebo sami sebe nemůžou vystát a vůbec si nevěří (především svému úsudku).

Nikdo není beze strachu. Každý se něčeho bojí, každý máme své vnitřní „démony“ a NIKDO NENÍ ve všem dokonalý. Co kdybych vám tedy řekl, že odvahu můžete VYBUDOVAT, bude-li Vaše sebevědomí a všechna ta slova s předponou „sebe“ na zdravé úrovni?

- fear or courage concept 2022 12 16 11 12 29 utc

Sebevědomí je schopnost všímat si svých hodnot a vlastností

Sebevědomý člověk si je vědom jak svých silných tak slabých stránek. Na rozdíl však od člověka s nízkým sebevědomím je sebevědomý člověk schopen určit a identifikovat své slabé stránky, a zároveň s nimi pracovat tak, že jej v životě omezují pouze minimálně. Dalo by se tedy říci, že sebevědomý člověk se nebojí posouvat, růst, a konat i přes své slabé stránky, které může v té či oné problematice mít. 

Dejme tomu, že se bojím přednášet a vystupovat před lidmi. „Bohužel“ moje práce obnáší právě toto břímě. Jakožto nesebevědomý člověk se vzdám a budu dělat vše, abych se prezentování vyhnul/a. Jakožto sebevědomý člověk se však budu snažit se svou slabinou PRACOVAT (pozor, ne bojovat!). Ať už prostřednictvím důkladné přípravy, absolvováním kurzu nebo vytvořením uklidňovací techniky, která mi pomůže zmírnit nervozitu.

Tři základní oblasti sebevědomí

1. Sebevědomí v našem já

Pokud chceme získat sebevědomí, musíme sami sebe nejdříve přijmout. Identifikovat naše silné i slabé stránky, porozumět naším emocím, pocitům, a prostě se celkově přijmout a pochopit jako jedinečnou lidskou bytost. 

Základními stavebními kameny tohoto sebevědomí jsou proto sebepřijetí a sebeláska

Abychom nezapomněli,  je nesmírně důležité přijmout jak naši psychickou, tak i fyzickou stránku. Pokud bychom přijali pouze jedno, a druhé nechali strádat, tak nikdy nebudeme kompletní, a už vůbec ne sebevědomí. Jak naše psychické tak i fyzické já je součástí NÁS JAKO CELKU. 

Pokud bychom přijali pouze svou psychickou stránku, tak se z nás stane „duše bez těla“, a když přijmeme pouze svou stránku fyzickou, tak budeme „tělo bez duše“. Nikdy se nám pak nepodaří být jedna ucelená bytost. 

Pokud nebudeme mít rádi sami sebe, tak nemůžeme skutečně a doopravdy mít rádi ostatní. 

2. Sebevědomí v dovednosti

Naše dovednosti se neustále rozvíjí, a také zlepšují, pokud jsme otevření tomu učit se z vlastních chyb. Jestliže jsme dosáhli sebevědomí v našem já, pak dokážeme zdravě rozlišit naše silné a slabé stránky, jak již bylo řečeno. Důvěra v naše dovednosti se zakládá na tomto předpokladu. 

Dovednosti můžeme aktivně rozvíjet a časem dosáhnout tzv. mistrovství. Udává se, že mistrovství nastává v okamžiku, kdy se danému koníčku či dovednosti věnujeme celých 10 000 hodin. 

Ve svém rozvoji dovedností se však můžeme setkat s pocitem, že už danou dovednost zvládáme tak dokonale, a že se tím pádem nemáme již čemu novému přiučit. I zde je opak pravdou. Svět je plný nápadů, poznatků a technik, a každým dnem vznikají nové a nové. Je tedy těžké či dokonce nemožné být v jakémkoli oboru skutečný 100% profesionál.

Tento fakt bychom měli brát jako příležitost k růstu, nikoliv jako omezení, které nás od našich vysněných dovedností odradí. 

3. Sebevědomí v sociálních interakcích

Přiznejme si to narovinu.

Jen tak přijít za někým, kdo se nám líbí a pozvat ho/jí na kafe je noční můra snad každého druhého, ne-li skoro všech. I když si teď můžete říct „Co je na tom těžkého?“, věřte mi, že jakmile byste měli udělat tento velký první krok, tak se tak natisíckrát budete rozmýšlet, jestli do toho jít nebo ne tak dlouho, až Vám příležitost zmizí z dohledu.

Pro někoho to může být tak děsivé, že se jen při představě toho, že by někoho oslovil a navíc pozval na kafe, se potí a dostává do rozpaků (nedej bože dokonce úzkostí). 

Zkuste si tuto situaci ale představit z pohledu oslovovaného. Jak byste se cítili, kdyby k Vám někdo takto přišel? Co byste mu / jí řekli? Jak byste reagovali?

Asi ne tak negativně, jak byste si to představovali na místě toho, kdo Vás oslovuje. Ať už byste jej v klidu a zdvořile odmítli, nebo žádost nakonec přijali, určitě by to nedopadlo podle apokalyptických představ toho druhého. 

Proto se nebojte, buďte odvážní a jděte do toho!

Pokud chcete více zapracovat na svém sebevědomí, zvažte vyhledání kvalifikovaného kouče, který absolvoval certifikovaný výcvik, ve kterém se naučil pracovat se sebevědomím včetně mnoha dalších oblastí života.

Pokud pracujete s lidmi, nebo si přejete umět druhým více naslouchat, doporučujeme vám absolvovat výcvik kouče a tak se naučit, jak ještě lépe můžete druhým, i sami sobě pomáhat. 

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *