Sebevědomí aneb jak je uvědomění sebe sama důležité

Sebevědomí aneb jak je uvědomění sebe sama důležité
Koučink

Sebevědomí aneb jak je uvědomění sebe sama důležité

Každodenní rutina, shon, potýkání se s nedostatkem času, skloubení náročné práce s péčí o rodinu, děti, manžela, domácnost, psího mazlíčka…nevědět, kde mi hlava stojí a přesto vše zvládnout, aby si druzí neřekli, aby mě nepomluvili, aby to vypadalo jak má, abych měla pocit, že jsem dost dobrá. Tak jsem to celé dětství vídávala u své maminky, babičky…

Nevadí, že svoje potřeby jsem už dávno odsunula na poslední místo, nejsem přeci sobec…S únavou už jsem se naučila žít, není třeba o ní mluvit – bylo by to jen vyjádření slabosti. Ke kadeřnici stačí, když si zajdu jen občas, však si vlasy stáhnu do culíku nebo zvládnu zastřihnout sama – zvládám přeci vše, tak proč bych neměla i tohle. Za kosmetiku nebudu zbytečně vyhazovat peníze, ty se hodí na něco užitečnějšího a s kamarádkou stačí, když si občas zavoláme..

Zní Ti něco z toho povědomě?

domeček z karet

Jako domeček z karet

Až jednoho dne přijde „rána“ jako blesk z čistého nebe a to, čemu jsi dávala celou sebe se rozpadne jako domeček z karet. Špatné zprávy, ztráta zaměstnání nebo Ti v příhodný okamžik partner mezi řečí sdělí, že už Tě nemiluje, že už s Tebou nechce být… 

Ptáš se sama sebe dokola proč? Jak je možné, že se to stalo právě Tobě? Co jsi dělala špatně, však jsi se tolik snažila? Tohle přeci není fér! Stavy naprostého zoufalství z toho, co bude dál se střídají s nenávistí a zlobou, chutí se pomstít. Stálo Tě to všechno tolik energie, sebezapření, odříkání si a teď přijde tohle.

Můžeš propadnout nekonečné sebelítosti, ale to nikam nevede. Je to cesta do pekel. Tvoje okolí brzy přestane bavit poslouchat Tvé naříkání a Tobě nezbude nic jiného, než se na vše podívat trochu jinak a chopit se příležitosti, začít znovu a ideálně jinak.

Vše se děje pro Tebe

Nic netrvá věčně a ani Tvoje zoufalství není napořád. I Ty se můžeš odrazit ode dna a začít opět stoupat.

Možná jsi na tom dně narazila na svoji podstatu a na sebe samu a vidíš se tam ve zcela jiném světle. Najednou Ti vše dává smysl, když připustíš, že vše se děje pro Tebe a ne Tobě a Ty si uvědomíš, že to, co jsi žila doteď, nebylo v souladu s Tebou, že Ti v dosavadním životě chyběly dvě kardinální hodnoty a těmi jsou sebeláska  a sebeúcta. Upozadila jsi sebe samu před potřebami ostatních – nevážila sis sama sebe, dávala svůj prostor až do těch nejzazších mezí, až jsi najednou zjistila, že už nemáš kam ustupovat. 

Tato životní zkušenost přišla vlastně proto, aby Tě zachránila od sebedestrukce.

sebevědomí

Začni malým cvičením

To, co nyní ze všeho nejvíce potřebuješ, je nalézt sebevědomí, změnit své vzorce chování. Začni pěkně popořádku, tedy od sebe. Postav sebe konečně na první místo.

Udělej si chvilku na malé „cvičení“ a napiš si, co všechno jsi v životě již dokázala, co se Ti podařilo, co umíš, v čem jsi dobrá nebo dokonce výjimečná. Vzpomeň si na situace, kdy jsi něco udělala a cítila se pak velmi dobře. 

Přeci jen to s Tebou nebude tak zlé, že? 😊

Napiš si na papír vše, co Ti přináší v životě radost (možná už to ani nevíš, málem jsi zapomněla). Najdi, co Tě baví, jakým aktivitám, které by Ti přinesly více radosti, se chceš začít věnovat.  Sepiš vše, čeho si na sobě vážíš a nebo se zeptej svých kamarádek – zamysli se nad každou maličkostí.

Každý den před usnutím si uvědom, co se Ti za celý den podařilo, z čeho máš radost, za co jsi vděčná a na co se těšíš ten příští den.

Na prvním místě

Máš dojem, že to nepůjde? Že za nic nestojíš? Že si takto uvažovat nemůžeš dovolit?

Opak je pravdou. V momentě, kdy sebe samu postavíš na první místo – říká se tomu sebeláska a ne sobectví, jak jsme byli zvyklí slýchat od malička. Nejenže Ti to přinese nový vítr do plachet a chuť do života, budeš si pak více vážit sebe sama a ucítíš chuť dělat více i pro druhé. Budeš už totiž vědět, že nezapomínáš na toho nejdůležitějšího člověka ve svém životě a tím jsi právě Ty sama. A toto začneš vyzařovat do svého okolí, které se k Tobě bude podle toho náležitě chovat. Když si začneš vážit sebe sama, budou si Tě více vážit i ostatní.

Vezmi jed na to, že začneš cítit svoji vnitřní sílu, přijde nová chuť do života, nové nápady, možná potkáš nové lidi a staneš se tak inspirací nejen pro svoji rodinu, ale i okolí. Je dost možné, že už nebudeš ani tolik unavená.

Může pomoci koučink

Pokud máš ale dojem, že sama nemůžeš začít, že to nemá smysl, nevíš, jak to uchopit, zkus připustit, že na to nemusíš být sama a můžeš si nechat pomoci. Není to výraz slabosti, ale naopak vyzrálosti, kdy si plně uvědomuješ, že v tento moment na to sama nestačíš a je to tak v pořádku. Bohatě stačí, že chceš změnu.

Tvou pomocí se může stát koučink! 

Kouč Tě správně mířenými otázkami navede na Tvoji podstatu, ukáže Ti, že na věci můžeš nahlížet zcela novým způsobem. Podpoří Tě, abys opustila nezdrojový postoj k sobě samé, dokázala si nadefinovat sebe samu v novém světle a udělala první krok k dokonalejší verzi svého nového, sebevědomějšího a šťastnějšího JÁ.

Díky tomu přeprogramuješ zažité vzorce vnímání toho, kým se cítíš být a co Ti již neslouží. Kouč Ti nic nepodsouvá ani neradí. Na každou otázku si sama nalézáš odpovědi ve svém nitru. Dovede Tě k uvědomění si, kde jsou Tvé silné stránky, čím jsi jedinečná a jaké dary můžeš rozvíjet, aby ses cítila naplněná a tím pádem prospěšná nejen svým nejbližším, ale i širokému okolí.

„Nebojte se ničeho. Máte ve svém nitru všechnu moudrost, všechno vědění, všechnu energii a všechnu sílu.“ —  Eileen Caddy

Chceš tu moudrost, sílu a energii objevit s koučem? Vyber si toho, který Ti bude nejvíce vyhovovat.

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *