Psychosomatika a životní koučink

Psychosomatika a životní koučink
Koučink

Psychosomatika a životní koučink

Co mají společného koučink a psychosomatika? Já myslím, že mnohé.

Psychosomatika hovoří o nerozdělitelném spojení duše a těla. Nemoc je podle psychosomatiky vlastně jen informace, že někde něco děláme špatně, chce nás na něco upozornit, je pouze manifestací něčeho, co si neuvědomujeme. V nemoci nás totiž často drží nějaký náš špatný návyk či přesvědčení, nepřiznané problémy s partnerem či naším okolím, naše vnitřní rozpory, nepřiznané myšlenky a pocity. A my právě ty potřebujeme odhalit, abychom se uzdravili. Jakmile totiž objevíme příčinu v nás, nemoc, která je jen příznakem, zmizí. Neexistuje žádný návod, ani jaký zvolit způsob, jak tento špatný návyk v sobě objevit a změnit. 

Koučink může být prováděn na různých úrovních, od osobního koučinku, který se zaměřuje na osobní rozvoj a dosahování cílů, až po koučink v pracovní oblasti, který se zaměřuje na řešení pracovních problémů a rozvíjení pracovních dovedností, To, čemu se věnuji je ale koučink transformační.

transformační koučink

Jak koučink obecně funguje?

Koučink funguje na základě rozhovoru mezi klientem a koučem. Kouč pomáhá klientovi identifikovat své cíle, překonat své překážky a navrhnout akční plán, který mu pomůže dosáhnout těchto cílů. Kouč také poskytuje klientovi podporu a motivaci během celého procesu.

A transformační koučink, který praktikuji já? Má k dispozici techniky, které nám mohou pomoci podívat se na svůj život či problém odjinud, trochu hlouběji, z mnoha dalších úhlů pohledu a transformovat jej. Rozpoznat postupně, co nám brání v životě být šťastní a zdraví.

Proto ráda kombinuji terapii i transformační koučink. Respektive techniky, které umožňují podívat se na věc i z hlediska našeho vědomí i podvědomí. Techniky, které pracují i s našimi nevědomými složkami a pomáhají dosáhnout „aha“ momentu, který je právě žádoucí v objevení příčiny našich zdravotních potíží. V momentě, kdy se tak stane,nemoc, která je ve skutečnosti jen manifestací nějakého našeho nevhodného přesvědčení či rozporu, zmizí. Už nemá důvod existovat.

K čemu je ještě dál transformační koučink vhodný?

Rozhodně k zmapování všech oblastí našeho života, které se navzájem prolínají a ovlivňují.

Hned na prvním sezení se o sobě dozvíte, jak na tom jste v jednotlivých sférách našeho bytí jako je zdraví, vztahy, intimita, kariéra, finance, volný čas, seberozvoj a smysl života. A pak se dále zaměřujeme na jednotlivé oblasti, především na ty, kde se cítíme nejvíce nespokojeni. 

Máte v životě nějaký problém? Zdravotní problém? Chybí Vám energie? Nevstáváte ráno vůbec rádi? Něco jste si ještě v životě nenaplnili? Bojíte se o něco ve svém životě? O zdraví? Máte obavy o sebe, o své bližní?  Na to vše se můžeme společně podívat. Nicméně tím hlavním řešitelem problémů budete vždy Vy a jen Vy. Zkušený kouč Vám pomůže najít odpovědi ve svém nitru a také „vlastní zdroje“. 

nemoc

Jaké otázky vám pomohou?

Zeptejte se sami sebe.

 • Jak se nemoc projevuje?

 • Jaké části těla se týká? Pravá-levá část těla?

 • Na jakém orgánu se objevuje?

 • Je pro jiné lidi viditelná? Nebo jen pro určité lidi z mé blízkosti? Nebo vůbec?

 • Jaké problémy mi nemoc způsobuje v běžném životě?

 • Je něco, co mi naopak nemoc dává?

 • Jak změnila nemoc můj život?

 • Co mi nemoc bere (komplikuje)? 

 • Co naopak v mém životě díky ní funguje?

 • Jakýpak je život s nemocí?

 • Čím mě nemoc omezuje?

 • Co bych dělal, kdybych byl zdravý?

 • Co bych naopak nedělal, kdybych byl zdravý?

Jako zázrakem se uzdravit

Představ si, že se jednoho dne probudíš a jako zázrakem všechny tvoje zdravotní problémy zmizí…

Nebudeš však vědět, že se to stalo…

 • Co všechno bude jinak? Podle čeho to poznáš? Co všechno se změnilo? 
 • Jaképak to je? Popiš mi to.

Snad by se ještě hodila otázka: 

Je něco, k čemu mi slouží moje nemoc? Je nějaký vyšší smysl tohoto mého stavu?

A teď popros svoje podvědomí, zda by Ti poslalo nějaký symbol pro tvou nemoc… co to je za symbol, co ten symbol vyjadřuje?

A jistě by šlo mnoho dalších a dalších návodných otázek, které by nás posunuly k projasnění toho, kde se nemoc bere a proč nás potkala.

Odsud je už jen krůček k tomu se uzdravit.

Přijdeme-li totiž na zasunutou příčinu, nemoc, která je jen příznakem nepřiznaného problému, by měla postupně zmizet.

Co ještě můžete čekat od koučinku?

A proč byste si měli vyzkoušet transformační koučink?

Protože Vám může pomoci zlepšit své vztahy a komunikaci a pomoci vám překonat vaše obavy a strachy.

V práci vám může zlepšit vaše pracovní výsledky a rozvíjet vaše pracovní dovednosti. Koučink v pracovní oblasti může také pomoci řešit konflikty a zlepšit vztahy s kolegy.

A co jiného je vlastně nemoc jako je horečka či zánět ? Nepřiznaný konflikt mezi nějakými dvěma alternativami ve vašem psyché.

Psychosomatický koučink může být proto skvělým krokem pro všechny, kteří chtějí poznat příčiny svých problémů a zlepšit svůj život. Je to investice do sebe sama a budoucího života.

Přijďte a nechte se koučovat, abyste se uzdravili.

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *