Mapy NLP a mezilidské vztahy

mezilidské vztahy
Mysl a myšlení NLP

Mapy NLP a mezilidské vztahy

Zdá se Vám, že máte špatné nebo nekvalitní mezilidské vztahy? Že se neustále doma nebo v práci hádáte s ostatními? Nedokážete odolat pocitu, že jsou skoro všichni proti Vám a že se vám vaše mezilidské vztahy pomalu, ale jistě rozpadají?

Pokud je Vaše odpověď na většinu z těchto otázek ano, pak se potýkáte se stejným problémem, jako většina lidí dnešní společnosti.

Metoda NLP (Neuroligvistické programování) se mimo jiné zabývá mezilidskými vztahy a otázkou, jak tyto vztahy zlepšit.

Pojďme si nejdříve představit jeden z poměrně běžných hektických dnů, který si v podobném rázu prošel snad každý z nás.

Mezilidské vztahy v hektickém dni

Představte si den jako každý jiný. Ráno vstanete do práce a Vaše drahá polovička Vám připomene, že máte odpoledne vyzvednout dárek pro maminku, která má k vám večer přijít na návštěvu. Moc vaší tchýni nemusíte, protože vás velmi ráda ponižuje.

Dopoledne proběhne v práci zcela v klidu a vy si začnete říkat, jak úžasný je to den a že vás nějaká tchýně jen tak nerozhodí. Když už se máte k odchodu na polední přestávku, přiběhne za vámi kolegyně, která vás moc prosí, abyste jí nemohl pomoci s projektem, který musí odevzdat už zítra. Pomyslíte si, že je to velmi nezodpovědný člověk, když není schopná vykonat svou práci pořádně, ale i tak přijmete její prosbu. Pracujete spolu na projektu celou polední přestávku a vy už začínáte být nevrlí. Kručí vám v břiše, bolí vás záda od neustálého sezení u počítače a čím dál tím víc přemýšlíte nad nadcházejícím večerem se svou tchýní.

Po dokončení projektu si alespoň rychle skočíte do své oblíbené kavárny. Jakmile však vejdete do dveří, přivítá vás dlouhá fronta. Podíváte se na hodinky a začnete být nervózní z toho, jak vás tlačí čas. Najednou vám zazvoní telefon, na jehož konci je šéf. Řekne vám, že si s vámi potřebuje o něčem velmi naléhavě promluvit, až se vrátíte do kanceláře.

Vycházíte spěchem z kavárny, když najednou do vás vrazí servírka a rozlije vám nedopitou kávu na vaší košili. Jste ve stresu, vztek se ve vás vře a vám z toho všeho tlaku rupnou nervy. Začnete na servírku nadávat a křičet. Celá kavárna se na vás obrátí, ale vám je to jedno.
Vyřítíte se z kavárny, rovnou do kanceláře vašeho šéfa.

Šéf už na Vás čeká. Nic neřekne na vaší umazanou košili, ale vy víte nad slunce jistě, že si o vás myslí něco nelibého. Ihned se začne zabývat tématem, kvůli kterému si vás přivolal. Nejedná se o nic příliš vážného.

Jakmile skončí Vaše konverzace se šéfem, začnete hledat svoji kolegyni, která vás předtím požádala o pomoc s projektem, abyste jí předali dokumenty k její práci. Po chvíli zjistíte, že odešla domů z neznámých důvodů dřív. Opět si o ní pomyslíte, jak moc je nezodpovědná a líná.

Naštěstí i tento pracovní den má svůj konec a Vy se celí znavení vrátíte domů.

Vaše druhá polovička Vás přivítá a ptá se, jak bylo v práci. Už už jí tu chcete povědět o tom všem, co se vám stalo… ale ona se zeptá, kde máte dárek pro její matku. V tom shonu a stresu jste na to úplně zapomněli! Omluvíte se jí.

Najednou se u Vás objeví Vaše tchýně, která Vám začne nadávat. Nenecháte si to líbit a dáte se s tchýní do hádky. Vaše polovička se naštve a začne na oba z vás křičet. Po chvíli kruté hádky se tchýně sebere a odejde.

Celý zbytek večera strávíte se svou polovičkou v tichosti. Nechcete se o ničem bavit.

- nevydarena navsteva


Každý z nás je jiný

Všimli jste si však něčeho zvláštního na tomto příběhu? Ne? Opravdu? Máte i nemáte pravdu.

Na tomto příběhu opravdu není nic zvláštního; normální hektický den, normálního člověka.

Ale něco přeci na něm zvláštního je. Zeptejte se sami sebe:

„Zachoval/a bych se stejně v těchto situacích?“

Možná ano, možná ne. A to je na něm to zvláštní; je velmi subjektivní. Žádný z Vás se nebude cítit stejně jako hrdina našeho příběhu. Možná podobně, ale ne stejně.

Proč?


Mapy NLP

Představte si mapu. Třeba mapu města. Jakéhokoli. A teď si představte mapu jiného města. Bude vypadat stejně jako ta předešlá? Pravděpodobně ne. Pravděpodobně v něm budou jiné křižovatky, jiné budovy, jiné zvuky, jiná zákoutí atd. A co teprve mapa města na druhém konci světa? Ta bude vypadat úplně jinak, než kdybychom porovnaly mapy měst ze stejného státu nebo kontinentu.

Co kdybych Vám teď řekla, že města jsou jako mysl? Asi si na chvíli pomyslíte, co za hloupost vám tady vykládám, ale pojďme si to nejdříve lépe vysvětlit.

Každé město je jiné, jedinečné, plné jiných, přesto podobných věcí a to samé platí i pro lidi. Každý z nás je jiný a jedinečný, plný jiných, přesto podobných emocí a pocitů. Každý z nás má ve své hlavě svoji unikátní mapu.

Tento pojem se v NLP používá pro označení subjektivní reality, našeho vnitřního světa. Mapy jsou pro NLP velmi důležité. Je to hlavní téma, s nímž NLP pracuje a jeho znalost vám dokáže velmi zlepšit život. Především v oblasti vztahů.


Co nás dělá námi?

Každý z nás si ve svém životě prošel mnoha věcmi – situacemi, na které neradi vzpomínáme, událostmi, které nás dodnes dokáží naplnit radostí. Poznali jsme jiné lidi, kteří nás nějak ovlivnili nebo ovlivňovali. Každý z nás byl jinak vychováván, byly nám „vtloukány“ jiné normy a hodnoty. Ovlivňovala nás naše kultura, naše znalosti. A takto bych mohla pokračovat donekonečna.

Svět kolem nás je plný věcí, které nás dokáží – ať už hodně či málo – ovlivnit. Důležité je si uvědomit, že jsme nebyli ovlivňováni jen v minulosti, když jsme byly dětmi. I teď, v tuto chvíli jste ovlivňováni. Třeba vaším partnerem nebo partnerkou, vaším kamarádem či kamarádkou, situací, ve které se nacházíte nebo dokonce tímto článkem.

Proces ovlivňování nikdy nekončí a to je důležité si uvědomit. V NLP by se tento proces nazývá posuny. Ale o tom se podrobněji budeme bavit jindy. Důležité je, co díky posunům vzniká – filtry.

Dalším důležitým pojmem NLP jsou filtry. Naše filtry jsou naše postoje, hodnoty, normy a vzorce, kterými se v našem každodenním chování řídíme. Filtry jsou to, co dělá naše mapy jedinečnými. Jsou to naše křižovatky, budovy, parky a všechno ostatní v našem vlastním vnitřním městě. Skrze ně vnímáme svět kolem nás a pomocí nich na svět reagujeme.

P.S. Pokud vás zaujal tento přístup, pak se vám budou líbit naše NLP kurzy

 

- jsem original

„Mapy jsou naše světy, do nichž můžeme nechat nahlédnout ostatní, aby nám více porozuměli a více nás pochopili.“

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *