Osobní kouč je dnes nutností!

osobni-koucink-osobni-kouc
Koučink

Osobní kouč je dnes nutností!

Slovní spojení osobní kouč můžeme v poslední době zaznamenávat čím dál častěji. Co bychom si ale pod takovým pojmem měli představit, a má vůbec cenu se o to zajímat? Pojďte se s námi podívat na odpovědi k otázkám, které vás v souvislosti s osobním koučinkem zajímaly, ale báli jste se zeptat, nebo se vám nikdy nedostalo jasné vysvětlení.

Kdo to ten kouč vůbec je?

Pojem osobní kouč se začal původně objevovat zejména v souvislosti se sportem. Pokud byste například chtěli shodit nějaké to kilo, nebo naopak získat svaly, může být sportovní osobní kouč tím nejlepším řešením. Ne, že by za vás zhubnul, nebo nabral na síle, ale pomůže vám namotivovat, odemknout váš potenciál a celkově vás nasměrovat tím správným směrem.

Důležité přitom je, že správný kouč musí být schopen se přizpůsobit konkrétnímu klientovi a jednat s ním přesně tak, jak je potřeba. Každý v sobě totiž máme obrovský potenciál. Všichni jsme ale zároveň jiní. A správný kouč vás musí dovést k tomu, abyste sami ke svému snu našli cestu.

S čím vším mi může kouč pomoct?

V dřívějších dobách bývali kvalitní sportovní osobní koučové výsadou pouze bohatých. Dávno už to tak ale není. Osobní koučink před několika lety nabral na popularitě a díky stoupající poptávce vzrostla i nabídka osobních koučů. Dnes si tak osobního kouče může dovolit každý, kdo chce ve svém životě něco změnit. Noví koučové navíc zjistili, že nemusí pomáhat jen se cvičením, ale vlastně i s čímkoliv jiným. Tak se dostáváme k tomu, co vlastně osobní koučink znamená dnes.

V současnosti si můžete najmout osobního kouče, ať už potřebujete pomoct s čímkoliv. Osobní koučové dnes pomáhají vysoce postaveným manažerům s řízením týmu. Zaměstnancům pomohou, když chtějí změnit povolání, ale nedokážou se rozhoupat. Kouč vám ale dokáže pomoct vyřešit i problémy ve vztahu, získat motivaci do života nebo vás vyburcovat k naučení nové dovednosti, kterou byste chtěli umět, ale doposud jste vše jen odkládali.

Možná si teď říkáte, že není možné, aby jeden člověk uměl všechny výše zmíněné věci, a vlastně máte pravdu. Kouč vás nenaučí managementu, nedá vám žádné právní rady při podpisu smlouvy, neřekne vám jak si najít partnera, ani nic podobného. To vše je na vás. Osobní kouč vám ale pomůže podívat se na věci z více úhlů a odemknout veškerý potenciál, který v sobě všichni máme, ale občas je složité jej objevit. Kvalitní kouč vám ale pomocí správně strukturovaných dotazů pomůže přesně všech těchto věcí dosáhnout.

Kouč x Terapeut: Je důležité si uvědomit, že kouč není psycholog, ani psychiatr, a nedokáže vyřešit psychické problémy. Ať už chcete dosáhnout svých cílů, nebo se smířit s minulostí, kouč vám s tím vším pomůže. Nedá vám ale žádné zázračné pilulky či rady. Dokáže ale změnit váš pohled na věc, a tím vás namotivovat k činům, nebo k uvědomění, že některé věci působí hrozivěji, než ve skutečnosti jsou.

Výhody osobního kouče

Jak jsme zmínili již výše, kouč vaše problémy nevyřeší, ale pomůže vám s nimi, a veškerým svým úsilím vás dostane na tu správnou cestu. Vyslechne si vás a pomůže vás správnými otázkami nasměrovat k řešení. Nebude vám lakovat věci na růžovo. Pomůže vám objevit pravdu, smířit se s ní, a poté se s ní naučit pracovat. My sami totiž kvůli tzv. subjektivním filtrům bohužel nejsme schopni vidět situace, ve kterých se nacházíme, nestranně. Od toho je tu ale právě kouč. Ten má však mnohem víc výhod, pojďme si některé z nich představit.

  • Pomůže vám s překážkami
  • Jestli máte v hlavě nepořádek a neutříbené myšlenky, kouč je přesně ten člověk, který vás navede k tomu, abyste si je správně uspořádali
  • Dokáže zlepšit vztahy a pomoct vám uvést věci na pravou míru
  • Namotivuje vás a podpoří na cestě k úspěchu
  • Pomůže vám víc poznat sama sebe, donutí vás totiž zamyslet se nad věcmi, o kterých byste třeba sami nikdy nepřemýšleli

Trend, nebo nutnost?

Se vším, co jsme psali výše, je vám asi jasné, že osobní kouč dokáže být opravdu prospěšný. Zároveň je ale potřeba si při výběru dávat pozor a zvolit si takového kouče či koučku, který opravdu umí pracovat s lidmi. Jedním z předpokladů je prokázat úspěšné absolvování výcviku koučování s MŠMT akreditací.

Ačkoliv to možná nevidíte, většina úspěšných lidí, má někoho, kdo je burcuje, motivuje a pomáhá jim – svého osobního kouče. Pokud to i vy se svými sny myslíte vážně, budete někoho takového potřebovat. Ukáže vám, že se vším se dá bojovat, že každý má v sobě něco víc, ale hlavně, že i cesta může být vždycky cíl.

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *