Jak milovat a respektovat sám sebe?

Jak milovat a respektovat sám sebe?
Koučink

Jak milovat a respektovat sám sebe?

Sebeláska vyjadřuje míru respektu, vnímání a ohledu vzhledem k sobě. Má velice blízko k seberespektu, sebeúctě a zdravému sebevědomí. Sebeláska znamená, že se přijímáme a milujeme se se svými klady i omezeními, ať děláme cokoliv a takoví,  jací jsme. Sebeláska znamená přijetí sám sebe bez potřeby měnit se pro uspokojení druhých. Znamená respektovat sám sebe, svou povahu, své tělo, své potřeby. 

Nezaměňujme ji ale s egem. Milovat sám sebe neznamená, že jsme bez chyb, neznamená, že myslíme sami na sebe víc než na ostatní. Víme, že naše negativní stránky budou vyžadovat práci a naše pozitivní stránky budou vyžadovat upevnění a rozvoj.

Pokud nerespektujeme nebo potlačujeme své slabé stránky sebe sama, pak nepřijímáme sami sebe. Pyšný, závistivý, arogantní, narcistický nebo sebestředný člověk paradoxně nemusí mít velkou sebelásku a často to bývá  pravý opak. Lidé s malou schopností sebepřijetí se uchylují k nepřátelským výpadům  a nepřátelskému chování vůči druhým, protože se domnívají, že jakákoli cizí interakce pro ně představuje hrozbu.

sebeláska, dítě

Sebeláska bez výčitek

Sebeláska je základem pro zdravé partnerské i ostatní vztahy. Také je nezbytná pro vaše vlastní štěstí. (nikdo vás neudělá šťastnými, to můžete jen vy sami.) Dostatek sebelásky znamená, že si vážíme a jsme vděční za tělo a zdraví, které máme a proto se stravujeme zdravě a vyživujeme své tělo, ale i mysl. 

Jako malé děti máme sebelásky a sebevědomí dostatek. Neřešíme, co si o nás ostatní myslí, jak se máme „správně“ chovat, víme, že jsme prostě v pořádku, takoví jací jsme a umíme si vymezit svůj prostor, své hranice, nic pro nás není nemožné, proto se stáváme princeznami, rytíři, záchranáři, čímkoliv a kýmkoliv chceme. 

Od narození nás ovlivňuje nejbližší okolí, rodiče, pak školka, škola, přátelé, sociální sítě atd… naše sebeláska a uvědomění sama sebe se postupně začíná měnit. 

Naučíme se poslouchat, dělat co je správné, co se má, kdy se to má,  žijeme podle stanovených pravidel. Přestáváme vnímat sami sebe a pomalu ztrácíme své sebevědomí a sebehodnotu.  Potlačujeme své potřeby pro naplnění potřeb ostatních. Přestáváme se líbit sami sobě.  Tvář skrýváme pod make-upem, snažíme se zalíbit ostatním a stáváme se závislími na hodnocení druhých. Ztrácíme své sny a přestáváme snít.

Hodně lidí může trpět výčitkami, že někoho zklamali, když neudělali přesně to, co bylo požadováno. Výčitkami, když požadují něco sami pro sebe. Vyčítají si nepřiměřené chování v určitých situacích a  další… Výčitky vůči sobě se pak prolínají celými dny a lidé propadají depresím. 

Co můžete udělat, aby jste svou sebelásku posílili nebo získali zpět?

 • Dovolte si snít
 • Neporovnávejte se 
 • Odpusťte si a vyrovnejte se se svou minulostí
 • Pojmenujte své strachy, obavy, limity
 • Najděte a nastavte své hranice
 • Komunikujte se svým podvědomím
 • Respektujte své chyby a pracujte s nimi
 • Posilujte své silné stránky
 • Naučte se říkat NE
 • Afirmujte
 • Pište si vděčnosti
 • Posilujte své sebevědomí
 • Omezte kontakt, nebo úplně opusťte negativní lidi ve svém životě
 • Postavte sami sebe na první místo
Deník vděčností a pochvaly

Kdo vám pomůže zbavit se výčitek a znovu objevit svou sebelásku?

S pomocí svého osobního kouče a jeho vedení, pomocí správně směřovaných otázek dokážete identifikovat  své potřeby, limity, strachy, ale i nastavení, která vám již neslouží, ale stále ovlivňují váš život a vaši sebehodnotu stále sráží dolů. Protože kouč vás nesoudí, nehodnotí, vytvoříte si bezpečný prostor pro snění, dovolíte si znovu snít a naslouchat sami sobě.  Například při relaxační technice Magická zahrada si můžete vytvořit svůj vlastní bezpečný prostor, kam se můžete kdykoliv bezpečně vracet. 

Najdete své silné stránky a dovolíte si je rozvíjet a pracovat s nimi. Nástroj Smajlík síly je jako dělaný, pro tuto příležitost, i když ze začátku se může zdát, že 8 pozitiv týkajících se vašeho života a osoby je příliš, věřím, že jich nakonec bude určitě víc. 

Pro ukotvení a každodenní posílení sebelásky doporučuji klientovi psát si deník Vděčností a pochvaly za to, co se mu ten den povedlo, co ho potěšilo a vytvořit si svou osobní Afirmaci, se kterou bude ráno vstávat a večer usínat.  

Například:  „ Miluju sama sebe! Jsem skvělá!“ nebo „ Jsem sebevědomější každý den víc a víc!“  nebo  „Jsem milující, laskavá a vnímavá.“ 

Jakou  afirmaci si vytvoříte pro sebe? 

Dobré je vytvořit pohybovou kotvu při vyslovování afirmace, gesto rukou, pohyb…

Dejte sami sebe na první místo a udělejte pro sebe to nejlepší, oslovte svého Transformačního kouče.

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *