Jak pracovat s cíli?

cíl
Koučink Mysl a myšlení

Jak pracovat s cíli?

Chystáte se ve svém životě něco změnit? Máte před sebou nějakou vizi, nějaký projekt nebo ještě obecněji – nějaký cíl, který byste rádi s někým probrali a zvážili všechny plusy a mínusy? 

Domluvte si schůzku se svým koučem, jistě vám s tím rád pomůže. Na toto téma existuje hned několik
 koučovacích technik a metod, které vám umožní si ujasnit vše podstatné. 

K tomu, abyste byli schopni pro to něco udělat, je velmi důležité rozhodnutí a uvědomění, zda to skutečně chcete, případně proč a co vám to přinese. Cíl musí být skutečně váš, ne někoho jiného (vzpomeňte si třeba na to, jak jste něco dělali proti své vůli, jen proto, že to chtěli např. vaši rodiče). To znamená, že vaše motivace je 100% -ní a odrazí se to zajisté i na výkonnosti. Protože pokud se vám ve skutečnosti nechce, tak to odkládáte, jste demotivovaní, a je dost možné, že to vše děláte ve stresu a pod tlakem.

Důležité je hlavně začít a vytrvat. Nenechat se odradit počátečními neúspěchy. To je to, co dělá rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými lidmi – že jedna skupina to po prvním neúspěchu vzdá, zatímco ta druhá pokračuje ve svém snažení dokud nedojde přesně tam, kam dojít chtěla.

Učení dělá mistry, jak se říká. Chybovat není selhání, je to součást procesu učení. Chyby nás posouvají dál, na nich se učíme. Lidi jsou sami k sobě i k ostatním někdy moc přísní a chybovost netolerují. Je to škoda.

Neměli bychom zapomínat, že cíl, který jsme si vytyčili, bychom si měli pozitivně formulovat (mozek uvažuje vždy jen v pozitivně formulovaných výrazech), ideálně i zapsat na papír. Čím budeme konkrétnější, tím lepší. Neměl by být pro nás příliš vzdálený, musí být pro nás dosažitelný, uvěřitelný. A hlavně lákavý, aby v nás vyvolal nadšení a dokázal nás motivovat v té naší cestě k němu.

cíl

Jedna možná technika využitelná v této oblasti jsou Neurologické úrovně – na cíl. Díky ní si můžete na chvíli prožít ten pocit, jaké to bude, až to budete mít. Velký význam má zde i symbol, který nám pošle naše podvědomí a který si můžeme sami následně interpretovat. Symboly, které nám naše podvědomí pošle je vhodné si třeba namalovat a vystavit na nějakém místě, kde je budeme mít denně na očích.

Další technika vhodná na promyšlení nějakého našeho záměru je třeba Walt Disney, která je vhodná pro výkonnostní koučování. Koučovaný se v této technice přesouvá na 3 židlích, které představují 3 různé pozice, mezi kterými musí být soulad. Na závěr této techniky se klient disociuje a hodnotí situaci nezaujatě, objektivně.

Jiná velmi hezká koučovací technika z našeho kurzu koučinku je 6 klobouků, která je využitelná pro všechny lidi. Používají se v ní barvy, protože každá barva má nějaký význam, něco v nás má vyvolat (souvisí s psychikou). Tato technika se nejprve opět podívá na to, kde se člověk nachází teď, jak to vypadá, a postupně se zamýšlí nad tím, co je třeba ještě udělat, zvažuje přínosy, rizika apod.  

Velmi jednoduchá a pěkná technika, která by mohla najít využití i v tomto tématu, je tzv. Technika tří rádců. Klient využívá své představivosti a pracuje s podvědomou myslí, radí se se 3 bytostmi, které se mu objeví, aby mu něco poradili. Z této techniky, stejně jako z ostatních, si odnese hlavně uvědomění, jiný úhel pohledu.

Co je asi nejdůležitější při plánování vašich cílů je vědět, kam směřujete. To znamená, co přesně je vašim cílem. Není to ale jen o cíli, kouč s vámi detailně probere, jak to máte teď, kde se nacházíte, co ještě musíte udělat, jaké máte možnosti, kde by ten váš plán mohl ztroskotat apod. 

Dovedete si vůbec představit, kolik lidí má úžasné plány, záměry, ale díky všem těm “ažpakům” je odsouvá ze dne na den až jednoho dne už může být příliš pozdě? 

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *