Ovládni své emoce a ovládneš svůj život

ovládni své emoce a ovládneš svůj život
Koučink

Ovládni své emoce a ovládneš svůj život

Emoce mají významnou roli v našem životě a pokud je necháme, aby nás ovládaly, staneme se jakými si jejich služebníky. Mohou tak převzít kontrolu nad naším myšlením i jednáním. Zůstat v klidu a nenechat se zbytečně vytáčet druhými nebo různými situacemi, to je asi snem každého. 

Budeme-li své emoce řídit a kontrolovat my sami, staneme se pány našeho života a tvůrci své vlastní reality. 

Jak se cítíme? Co je nám příjemné či nepříjemné? Jak druhým dáváme najevo, co se v nás děje? Emocemi. 

Co ale emoce vlastně jsou a k čemu nám slouží?

Emoce jsou součástí naší genetické výbavy a jsou evolučně starší než rozumové jednání. Lze je definovat jako schopnost reagovat na různé podněty prožitkem libosti a nelibosti, spojeným s určitými fyziologickými reakcemi a dalšími vnějšími projevy. Ač emoce vznikají v mozku, jejich projevy cítíme i různě po těle.

emoce, vztek

Jakými způsoby se emoce projevují?

Emoce, které prožíváme mohou být nepříjemné či příjemné a jsou vyjadřovány pro nás konkrétním způsobem, jakým reagujeme na různé podněty. Např. tendence k agresi nebo velká radost. Mohou to být gesta, pohyby, zaujatý postoj, výraz v našem obličeji, hlasové projevy, prožitek dané osoby, tendence k určitému jednání apod. Tato gesta jsou charakteristická pro určitý typ emocí.

„Emoce můžeme rozdělit na ty které naši energii zvyšují, nebo ji naopak tlumí.“

Ty, které naši energii zvyšují, jsou ku příkladu naděje, pocit bezpečí, důvěra, radost apod.

Mezi ty, které ji tlumí, bychom mohli řadit třeba závist, žárlivost, smutek, hněv

Nejzákladnějšími a také nejstaršími emocemi jsou strach, hlad, únava. Tyto máme společné i se zvířaty a jsou emocemi, které zajišťují přežití. 

Jsou také další, o kterých bychom mohli říci, že patří do vyšší skupiny emocí. Tam může patřit hanba, stud, pocit viny, křivdy a ty jež vytvářejí například úctu a soucit k druhému člověku.

Jaký je rozdíl mezi emocí a pocitem?

 Pocity jsou osobní prožitky, které slouží k hodnocení našeho aktuálního stavu. Tedy konkrétní pocitový zážitek, který doprovází naše konání, vnímání, představy i myšlení. Stále něco cítíme, ale to neznamená, že právě prožíváme nějakou emoci. Pocit je neustálý (i když ne nutně uvědomovaný). Pocit je mimo jiné součástí všech afektivních procesů (emocí, nálad apod.).

Je prostou odpovědí na otázku: „Jak se právě cítíš?“.

Emoce jsou odpověďmi organismu na různé podněty a zahrnují veškeré citové projevy člověka. Jsou v našem životě nezbytné, jelikož nám přináší informace souvislé s naší osobou a tím, jak konkrétní situace prožíváme. Emoce jsou také způsobem, jakým se vyrovnáváme se záležitostmi nebo situacemi, které považujeme za důležité.

Jak nás emoce mohou ovlivňovat?

Emoce, slovo mnoha významů, které nám však v praxi dokáže rázem převrátit život naruby. A to nejen po psychické stránce. Emotivní jednání vyvolává také nejrůznější vnitřní reakce našeho těla, nejsou pouze projevem. Mohou výrazným způsobem ovlivňovat nejenom psychiku člověka, ale také jeho orgány. Dlouhodobé působení určitého velmi negativního emočního stavu může mít za následek i vážná zdravotní onemocnění.

Zamysleli jste se někdy nad tím, jaký vliv mohou mít emoce na naše celkové zdraví? 

Automaticky se snažíme vyhledávat situace, které jsou nám příjemné (libé), a vyhýbáme se takovým, které „pociťujeme“ jako nepříjemné (nelibé).

Ne vždy je v životě člověka možné se těm nepříjemným situacím vyhnout.

Jak se tedy s negativními emocemi vypořádat a získat nad nimi kontrolu?

Jde o dlouhodobý proces skládající se z mnoha kroků. Stejně jako ve vztazích, tak v běžném osobním či pracovním životě je potřeba řešit příčiny, nejen důsledky.

Nejdřív tedy musíme identifikovat spouštěč – to znamená, které situace v nás dané pocity vyvolávají a proč. Na to se zeptejte člověka, kterého znáte nejlépe sebe. Buďte k sobě maximálně upřímní, za myšlenky vás nikdo soudit nebude. Teprve poté budete schopni vnímat, kdy k emotivnímu jednání dochází. Více a více si těchto situací všímejte a postupně si začnete uvědomovat reakce vašeho těla, které Vám napoví. Dá Vám takto malý prostor, možnost se rozhodnout – jak zareagovat na daný podmět nebo situaci.

Díky tomu pak budete schopni předcházet emotivnímu jednání a tím i konfliktním situacím. To nakonec povede k tomu, že dokážete udržet své emoce pod kontrolou.

Zázraky přes noc nečekejte!

Jistě jste se setkali se situacemi, které se vlivem emotivního jednání ještě více zkomplikovaly a požadovaný výsledek se nejen nedostavil, ale spíše naopak jste se ponořili hlouběji do svých emocí. Někdy k takovému jednání stačí jen velmi málo. Zdánlivě banální situace a šup – hádky a konflikty mohou být na světě. 

Například v rodinách se mnohdy diskutuje o tématech jako jsou třeba:

Být více v práci a vydělat, nebo žít skromněji a trávit čas s rodinou? 

Kam pojedeme s partnerem na dovolenou?

Jakou barvu bude mít dětský pokoj nebo naše auto? 

Jaký si pořídit nábytek?

Kde budeme s rodinou žít, na vesnici nebo ve městě? 

Je velmi mnoho témat a diskuzí, které mohou vést k emotivnímu jednání nejen v partnerském životě, ale je to skutečně příčinou vzniku těchto emocí?

Opravdu za tím stojí ta konkrétní situace?

Nebo je za tím ukryté něco hlouběji v nás?

ovládání emocí

A jak z toho ven?

Můžete si najít nějaké vyžití, například sportovní aktivity, koníčky, zájmy, četbu apod. Odreagujete se a podpoříte produkci „hormonů štěstí“. Navíc můžete získat i větší motivaci zlepšit jídelníček a spánkový režim. 

Stojí za vaší mizernou náladou zaměstnání?

Nebude pak možná lepší promluvit si o celé věci s nadřízeným nebo se poohlédnout po jiném místě?

Nebo za to mohou neutěšené vztahy s partnerem?

Možná je tedy načase ujasnit si, co je jejich příčinou, a poté společnými silami vymyslet, jak z toho ven.

Jak se říká:“ Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.“

Věřím, že Vy se rozhodnete pro první možnost. Odměnou Vám bude spokojenější život a dokonce i pevnější zdraví.

A pokud zjistíte, že je hledání řešení nad vaše síly, pomůže Vám s tím životní transformační kouč.

Pomůže Vám:

  • Odhalit příčiny nálad a psychických stavů, které by Vám mohly otravovat život. 
  • Podívat se na konkrétní situace různými novými pohledy.
  • Získat potřebnou motivaci. 
  • Zbavit se limitujících přesvědčení.
  • Vybudovat si nové a pevné návyky k udržení motivace. 
  • Stanovit jednotlivé kroky na cestě k dosažení vytouženého stavu mít emoce pod kontrolou. 

Máte k tomuto článku postřehy? Podělte se o ně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *